Zadbajmy o godne uczczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

2023-06-06 00:00:00
Zadbajmy o godne uczczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Przemiana konsekrowanego chleba oraz wina w Ciało i Krew Chrystusa to jeden z dowodów na realną obecność Syna Bożego pośród nas. Ozdabiając domy i ołtarze obrazami religijnymi i pięknymi kwiatami oraz idąc w procesji, oddajemy hołd Jezusowi, dając przykład naszej siły i wiary w każdym miejscu naszego codziennego życia – w domach, na ulicach, w miejscu pracy.

Tradycja obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga XIII wieku. Wówczas to na Soborze Laterańskim IV (1215) przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli o przemianie substancji chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych cech. Stojąc na straży tego dogmatu wiemy, że w każdej cząstce Hostii i w każdej kropli wina przeistoczonego w krew Chrystusa, jest nasz Zbawiciel. Dlatego też należy zachować wielką ostrożność i szacunek dla każdej najmniejszej drobiny Komunii św.

 

Jak czytamy na portalu PCh24.pl: „Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.”

 

Przygotowując się do uroczystości Bożego Ciała dajmy wyraz naszego przywiązania do Tradycji oraz Wiary i zapewnijmy godną ich oprawę, dającą wsparcie duszy i umysłowi, które w naturalny sposób dążą do piękna i prawdy.

 

Na okoliczność tej uroczystości pragniemy przypomnieć mały śpiewnik pieśni religijnych, zredagowany przez Jana Pospieszalskiego dla Czytelników portalu PCh24.pl, którego wydawcą jest nasze Stowarzyszenie. Śpiewnik można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem.

 

Niech w to wielkie święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nasze serca i domy będą przykładem umiłowania ładu moralnego i ładu estetycznego, zachęcającego do modlitwy i godnego przeżycia tego wyjątkowego dnia, wyznaczonego na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

 

PiotrSkarga.pl

 

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.