Rezultatem orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży we włoskich szkołach jest pojawienie się ich tam, gdzie ich dotąd nie było. Potwierdziła to minister oświaty tego kraju Maria Stella Gelmini. Jej zdaniem jest to niewątpliwie „wyraz oburzenia tym irracjonalnym wyrokiem”.
Przedstawiciele Amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) po raz kolejny wzywają katolików na całym świecie do podjęcia akcji protestacyjnej i jednocześnie wynagradzającej za grzech bluźnierstwa, jakiego dopuścił się występujący w show telewizyjnym „Curb Your Enthusiasm” komik Larry David. W programie tym, emitowanym przez stację HBO 25 października br., David zbezcześcił obraz z wizerunkiem Pana Jezusa oddając mocz na niego.
Od najmłodszych lat Józef Haller był wychowywany w duchu pobożności i miłości do ojczyzny. Już jako dziecko uczęszczał wraz ze swoimi rodzicami na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zostały mu "w pamięci (...) barwne pielgrzymki podążające ze śpiewem, z feretronami i sztandarami (...) aby 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP wziąć udział w wielkim odpuście". Nigdy nie odwrócił się od wpojonych mu w domu zasad chrześcijańskich. Z dzieciństwa pozostała w nim cześć do Maryi.
Milion świec zapłonęło na ulicach Saragossy w sobotę wieczorem. Każda z nich oznacza jedno dziecko, które nie przyszło na świat z powodu aborcji. Milion – tyle dzieci zginęło w Hiszpanii od wejścia w życie pierwszej ustawy o aborcji w 1985 r. Dzisiaj najstarsze z nich miałyby po 24 lata.
Przewodniczący episkopatu Anglii i Walii abp Vincent Nichols z radością powitał konstytucję apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus” ustanawiającą ordynariaty personalne dla byłych anglikanów, którzy postanowili wstąpić do Kościoła katolickiego, wraz z uzupełniającymi ją normami. – Teraz można zagłębić się w jej szczegóły – powiedział hierarcha.
4 sierpnia 2009 r. minęła 150. rocznica śmierci św. proboszcza z Ars – ks. Jana Marii Vianneya. Owoce jego posługi kapłańskiej były zdumiewające. Już za życia św. Proboszcza maleńka parafia w Ars stała się celem pielgrzymek setek tysięcy ludzi z Francji i Europy.
Cała posługa kapłańska ks. Jana Vianneya była skoncentrowana na Eucharystii, katechezie i sakramencie pokuty. Proboszcz z Ars przez swoje życie, nauczanie prawd wiary, sprawowanie sakramentów pokuty i Eucharystii ukazywał największy skarb – osobę zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa, który żyje i działa w Kościele katolickim: przebacza grzechy, uwalnia z niewoli szatana, leczy wszystkie duchowe rany, przeprowadza ze śmierci do życia wiecznego.
We Włoszech podniósł się protest przeciwko nowym szkaradnym świątyniom. List otwarty w tej sprawie napisali do Benedykta XVI włoscy intelektualiści: artyści, architekci, teolodzy, filozofowie, historycy i dziennikarze – donosi Radio Watykańskie. List jest owocem dyskusji, jaka od kilku miesięcy trwa w środowisku ludzi interesujących się we Włoszech sztuką sakralną. Wywołały ją gwałtowne protesty mieszkańców umbryjskiego miasta Foligno, niezadowolonych z nowego kościoła w kształcie betonowego sześcianu.
Pozwolenie na budowę wielkiego meczetu Marsylii wydał mer tego miasta Jean-Claude Gaudin. Będzie on jednym z największych we Francji, dysponując salą modlitwy wielkości 2500 metrów kwadratowych. Jego budowa została włączona do projektów związanych z rokiem 2013, gdy Marsylia będzie Europejskim Miastem Kultury.
Watykańska Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła dziś, 9 listopada, konstytucję apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus” ustanawiającą ordynariaty personalne dla byłych anglikanów, którzy postanowili wstąpić do Kościoła katolickiego. Liczbę takich osób szacuje się na 400 tys.
Dokument zawiera normy ustanawiania ordynariatów personalnych dla Anglikanów nawiązujących pełną komunię z Kościołem katolickim. Uzupełniają ją Normy Komplementarne, wydane przez Kongregację Nauki Wiary.
Papieski dokument stanowi odpowiedź na „wielokrotne i usilne prośby o przyjęcie, także grupowe do pełnej komunii katolickiej” – czytamy w tekście konstytucji.
W Kolonii wmurowano 7 listopada kamień węgielny pod budzący wiele kontrowersji meczet. W ceremonii uczestniczył przewodniczący „Diyanet” – najwyższego urzędu tureckiego ds. religii prof. Ali Bardako?lu. Podkreślił on, że w przyszłości imamowie w meczetach w Niemczech powinni móc głosić kazania po niemiecku i turecku.