– W Indiach trwa kampania nienawiści mająca przekonać najuboższych, że chrześcijanie są zagrożeniem dla społeczeństwa i państwa – mówił abp Raphael Cheenath w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski. Indyjski ordynariusz archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar uczestniczył w konferencji prasowej przed Dniem Solidarności z Kościołem prześladowanym, który po raz pierwszy będzie obchodzony w Polsce w niedzielę, 8 listopada.
Biskupi Chile zaapelowali do parlamentarzystów o obronę instytucji małżeństwa. Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowała rada stała konferencji episkopatu tego południowoamerykańskiego kraju. Inicjatywa związana jest z toczącą się w chilijskim parlamencie debatą nad ewentualną regulacją prawną związków osób tej samej płci.
Rosnąca liczba przypadków dzieciobójstw oraz porzucania w szpitalach noworodków tuż po urodzeniu to tylko niektóre z konkluzji wynikających z rządowego sprawozdania z realizacji w roku 2008 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąż – donosi „Nasz Dziennik”. W ubiegłym roku uśmiercono legalnie aż 499 dzieci nienarodzonych – w sumie o 177 więcej niż w roku poprzednim i o 159 więcej niż przed dwoma laty.
Mieszkańcy stanu Maine odrzucili – 53 proc „za” przy 47 proc. „przeciw” – w referendum prawo, legalizujące tzw. małżeństwa jednopłciowe. Jak podaje agencja AP, stało się tak mimo, że w kampanię na rzecz legalizacji „małżeństw homoseksualnych” zaangażowało wiele znanych powszechnie i wpływowych osób, a zwolennicy tych małżeństw mieli po swoje stronie także gubernatora, większość mediów i wielkie pieniądze – informuje CWN.
Republikanin Bob McDonnell, który 3 listopada został wybrany gubernatorem Wirginii, jest drugim w historii tego amerykańskiego stanu katolikiem, który obejmie tę funkcję. 55-letni polityk o irlandzkich korzeniach podkreśla, że na jego poglądy w wielu sprawach wpływ miało wychowanie katolickie, w szczególności wzrastanie w katolickiej rodzinie, obok czworga swojego rodzeństwa.
Dwóch wpływowych aktywistów homoseksualnych ze Szkocji zostało skazanych na dożywocie. Mężczyźni kierowali największą, jaką kiedykolwiek wykryto w Szkocji siatką pedofilską – informuje LifeSiteNews.com. Sędzia Lord Bannatyne stwierdził, że mężczyźni są winni szczególnie brutalnych i odrażających przestępstw.
Włoski związek ateistów, agnostyków i racjonalistów stoi za Massimo Albertinem i jego żoną Soine Lautsi, Finką. Małżeństwo wystąpiło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ze skargą na władze włoskie, które odrzucały – w sądach kilku instancji – ich wniosek o zdjęcie krzyży w szkole uczęszczanej przez ich dzieci.
W dniu 6 listopada, w Rzymie w hotelu Columbus, mieszczącym się przy ul. Conciliazone 33, odbędzie się prezentacja książki „Ewolucjonizm – upadek teorii”. Książka,licząca 260 stron jest zbiorem wykładów, zaprezentowanych przez naukowców na konferencji poświęconej teorii Darwina, która niedawno odbyła się w Rzymie z inicjatywy Krajowego Centrum ds. Badań Naukowych.
Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" i archidiecezja katowicka odwołali się 2 listopada do Sądu Okręgowego w Katowicach od wyroku w sprawie wytoczonej tygodnikowi przez Alicję Tysiąc. "Wyrok nakazujący przeproszenie pani Alicji Tysiąc oraz wypłatę jej 30 tys. zł uważamy za rażąco niesprawiedliwy" – głosi oświadczenie redakcji „Gościa”.
Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zalecające władzom Włoch usunięcie krzyży ze szkół publicznych wskazuje na zaślepienie ideologiczne i wymierzone jest w duchowe tradycje Europy – stwierdza prof. Francesco D'Agostino. Na łamach katolickiego dziennika „L’Avvenire” zamieszczono komentarz tego znawcy filozofii prawa, wykładowcy rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata oraz prywatnego uniwersytetu LUMSA.