Katoliccy biskupi z australijskiego stanu Wiktoria w specjalnym oświadczeniu ponownie potępili obowiązujące od roku w tym regionie prawo, legalizujące zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia ciąży. Duchowni ostro skrytykowali ustawę, która nie pozwala lekarzom i pielęgniarkom na sprzeciw sumienia.
„Musimy jak najszybciej osiągnąć jedność i wreszcie wspólnie celebrować; ludzie nie rozumieją naszych podziałów i sporów”. Te słowa bułgarskiego biskupa prawosławnego Tichona, obecnego na audiencji ogólnej 21 października, cytuje „L’Osservatore Romano”. Podczas spotkania z Benedyktem XVI zachęcił on, by nie szczędzić wysiłków dla przywrócenia jedności między katolikami a prawosławnymi.
Rząd amerykański powinien znieść instytucję małżeństwa – uważa jeden z najważniejszych doradców prezydenta USA Cass Sunstein. Jego zdaniem to, czy ktoś chce z kimś pozostawać w związku dłużej powinno być wyłącznie jego prywatną sprawą, tak jak członkostwo w różnych klubach. Pary, które jednak chciałyby swój związek bardziej sformalizować, mogłyby otrzymywać od urzędników zaświadczenia o zawarciu związku partnerskiego.
Z dumą i uporem Europa bronić powinna swoich chrześcijańskich korzeni – uważa kardynał Zenon Grocholewski. W wywiadzie dla portalu pontifex.roma.it prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej stwierdza, że „szacunek, jaki winniśmy wszyscy okazywać prawdzie, nakazuje nam bez wahania uznać, że początki kontynentu europejskiego są związane z chrześcijaństwem, co do tego nie ma dyskusji”.
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że homoseksualiści żyjący w zarejestrowanych związkach powinni mieć takie same przywileje emerytalne jak małżeństwa. Sędziowie skrytykowali jednocześnie uprzywilejowaną pozycję małżeństw w stosunku do związków jednopłciowych – informuje „Nasz Dziennik”. Niemiecka gazeta „Sueddeutsche Zeitung" zauważa że, wyrok ten może mieć prawne konsekwencje także w innych dziedzinach, m.in. w takich jak prawo podatkowe.
Jeśli chodzi o rewolucję kulturalną, to panorama włoska nie różni się od tej w innych krajach: aborcja, legalizacja konkubinatów, małżeństwa osób tej samej płci, edukacja seksualna w szkołach, rozpowszechnienie narkotyków i pornografii, zniesienie nauki religii w szkołach, usuwanie krzyży oraz symboli religijnych z miejsc publicznych, publiczny nudyzm i bardzo długie et cetera, nie mówiąc już o pełzającej wielokulturowości.
Do grona sławnych mężów, w których życiu i czynach odzwierciadlają się wypadki, walki i dążności współczesnego im świata, należy Jan Kapistran (Capistranus). Urodził się w neapolitańskim miasteczku Capistrano 24 czerwca 1386, z ojca niemieckiego pochodzenia. Pracując codziennie, przez 40 lat nauczał wiernych, nawracał heretyków i bałwochwalców, naprzód we Włoszech, potem w Niemczech, na Słowiańszczyźnie i na Węgrzech. Przez lat 6 będąc generałem obserwantów, wiele się przyczynił do zaprowadzenia koniecznej u nich reformy.
Synod luterańskiego Kościoła Szwecji zgodził się na błogosławienie par homoseksualnych. Do tej największej w kraju wspólnoty religijnej należy 73 proc. mieszkańców.
Aż 63 proc. włoskich katolików chodziłoby przynajmniej raz w miesiącu na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, gdyby biskupi i księża wprowadzili w życie postanowienia motu proprio „Summorum Pontificum”.
Dzieci 5-letnie nie powinny zaczynać formalnej nauki w szkołach – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu Cambridge. Najwcześniej dzieci powinny rozpoczynać edukację szkolną w wieku 6 lat, a idealnie by było, gdyby zaczynały naukę w wieku lat 7, jak np. w Finlandii. Liczący 608 stron raport Cambridge Primary Review opiera się na 28 badaniach i zawiera 1052 wnioski, sporządzone przez 66 badaczy oraz komitet doradczy. Naukowcy zwracają w nim uwagę na fakt, że nie ma dowodów, które pokazywałyby, iż wczesna edukacja szkolna, czyli rozpoczęcie formalnej nauki w wieku 5 lat przynosi dzieciom korzyści.
... 
497
498
499
500
501
502
503
504
505
...