Konferencja Episkopatu Hiszpanii zamierza wszcząć proces beatyfikacyjny około 500 męczenników z czasów wojny domowej w tym kraju. Poinformował o tym rzecznik episkopatu bp Antonio Martínez Camino podczas prezentacji książki poświęconej męczennikom z lat 1936-1939.
Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości zamierza zdelegalizować 56 organizacji religijnych – donosi dziennik „Gazieta”. Nie ma wśród nich ani jednej prawosławnej, są natomiast muzułmańskie, ewangelickie, a także nowosybirski oddział katolickiej Caritas.
- Konferencja Episkopatu Polski ze zdumieniem przyjęła odrzucenie w dniu dzisiejszym obywatelskiego projektu ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy - czytamy w oświadczeniu rzecznika Episkopatu ks. Józefa Klocha. Jak podkreślił rzecznik, biskupi dziękują wszystkim posłom, którzy opowiedzieli się za obywatelskim projektem.
Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił obywatelski projekt przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Za odrzuceniem wniosku głosowało 207 posłów, przeciw było 186. Wniosek o odrzuceniu projektu zgłosiła Platforma Obywatelska.
Centrolewicowa opozycyjna Partia Demokratyczna „ukradła” tłum Benedyktowi XVI. Na plakatach, zapowiadających wielką manifestację PD w Rzymie wykorzystano zdjęcie wiernych, zgromadzonych na placu św. Piotra – informuje serwis tvp.info.
16 października 1978 r. biały dym nad kaplicą Sykstyńską obwieścił światu, że kolejny biskup zasiądzie na tronie papieskim w Rzymie. Wbrew oczekiwaniom z ust ks. kard. Pericle Felici padło nie włoskie, lecz polskie nazwisko - kardynała Karola Wojtyły. Rozpoczął się 264 pontyfikat, który miał trwać ponad ćwierć wieku.
Jan Paweł II objął rządy nad Kościołem w przełomowej dla świata chwili, kiedy komunizm, o czym jeszcze nikt wówczas nie wiedział, dożywał swego końca.
Biskupi Kevin J. Farell z Dallas oraz Kevin W. Vann z Fort Worth napisali wspólny list do wiernych w swoich diecezjach, w którym stwierdzili, że aborcja jest najistotniejszą kwestią w nadchodzących wyborach prezydenckich.
Trybunał Sprawiedliwości w Madrycie (Tribunal Superior de Justicia) uznał, że partia Alternativa Española (AES) ma prawo do publicznej manifestacji przeciwko aborcji. Tym samym uchylił zakaz w tej sprawie wydany przez Delegaturę Rządu na Madryt.
Przytłaczająca większość uczestników ogólnoamerykańskiej ankiety – aż 84 proc. – chce ograniczeń w dostępie do aborcji. Jedynie 8 proc. respondentów uważa, że kobieta ma prawo w każdym przypadku i w każdej chwili uśmiercić swoje nienarodzone dziecko. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony od 24 do 3 października w całym kraju przez Instytut Badania Opinii Publicznej w nowojorskim Marist College na zlecenie stowarzyszenia Rycerzy Kolumba.
W Groningen rozpoczął się proces trzech chorych na AIDS pederastów, którzy celowo zarazili 14 innych homoseksualistów. Jak informuje „Rzeczpospolita”, mężczyźni (w wieku od 33 do 49 lat) są oskarżeni o gwałt, nielegalne posiadanie narkotyków i ciężkie uszkodzenie ciała dokonane z premedytacją. Według prokuratury między 2006 a 2007 rokiem celowo zarazili 14 mężczyzn wirusem HIV. Wszyscy trzej przyznali się do winy, grozi im kara do 20 lat więzienia.