Z Krzysztofem Golcem, koordynatorem Apostolatu Fatimy rozmawia Michał Wikieł.
Kiedy zrodziła się idea powołania Apostolatu Fatimy i jaki jest jego cel?
Apostolat Fatimy powstał w 2003 roku jako dzieło Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi. Jego pierwszym koordynatorem był Przemysław Ciemała. Ja zajmuję się AF-em od 2009 roku. Apostolat powstał, by katolicy świeccy mogli pełniej zaangażować się w aktywne propagowanie orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Jest odpowiedzią na wezwanie Pana Jezusa do ewangelizacji, obowiązujące wszystkich katolików: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”! Ufamy, że Maryja wynagrodzi tym wszystkim, którzy pomagają nam w rozpowszechnianiu Jej orędzia.
Jak liczna jest dzisiaj rodzina Apostołów Fatimy?
W marcu 2012 roku ta prężna grupa osiągnęła liczbę 41 000 członków, którzy udzielając Instytutowi regularnego wsparcia modlitewnego i finansowego, pomagają dokonywać skutecznej działalności ewangelizacyjnej.
To imponująca liczba. Zapewne trudno ogarnąć tylu zaangażowanych katolików. W jaki sposób Instytut się z nimi kontaktuje?
Przede wszystkim jest to kontakt listowny (miesięcznie przychodzi ok. 500 pism dotyczących spraw Apostolatu) oraz telefoniczny. Dwa razy w roku mam też przyjemność osobistego spotkania się z Apostołami Fatimy, którzy wylatują na pielgrzymkę do Fatimy.
Kim są Apostołowie?
To ludzie dobrej woli, w różnym wieku i o różnym statusie społecznym, zarówno kobiety, jak i mężczyźni – przyjaciele i dobrodzieje Instytutu. To naprawdę gorący patrioci, szczerze oddani Bogu i Matce Najświętszej. Łączy ich pragnienie naprawy świata zgodnie z nauką Kościoła, walka o katolicką Polskę wierną Bogu, chęć nawracania błądzących, obrona wartości i zasad chrześcijańskich. Są zawsze gotowi do działania.
Takie są ich zadania. Ale Apostolat oferuje im także coś w zamian...
Oczywiście. Słyszę to niemal w każdej rozmowie z Apostołem: niezwykle cenne jest dla nich poczucie przynależności do tak wielkiej rodziny, świadomość wspierania wielkiego dzieła i stały kontakt z treściami duchowymi, jakie zapewniają im systematycznie wysyłane przez Instytut materiały. Poza tym Apostołowie chętnie biorą udział w naszych akcjach, zawsze możemy na nich liczyć, gdy istnieje potrzeba interwencji w obronie Kościoła czy praw przez niego stanowionych. Ale oprócz takiej działalności i posłania, jakie wypełniają w swoim środowisku, Apostolat Fatimy daje im także wiele przywilejów: są wspierani codzienną modlitwą sióstr zakonnych, w ich intencjach odprawiana jest co miesiąc Msza Święta, otrzymują Dyplom Apostoła Fatimy, naklejki z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej oraz dwumiesięcznik „Przymierze z Maryją”, a w miarę zwiększania swego zaangażowania – duży wizerunek Matki Bożej Fatimskiej, figurkę Maryi oraz co dwa miesiące niezwykle interesujące pismo „Polonia Christiana”. Apostołowie Fatimy korzystający z Internetu mają możliwość założenia konta na www.fatima.pl i umieszczania tam swoich materiałów. Mają też dostęp do zarezerwowanych tylko dla Apostołów Fatimy treści.
Wspomniał Pan o pielgrzymkach Apostolatu do Fatimy…
Tak. Szczególną nagrodą dla Apostołów Fatimy jest udział w pielgrzymce do Fatimy w Portugalii, do miejsca objawień Matki Bożej. Dwa razy w roku, w maju i październiku, wyrusza tam, razem z osobami towarzyszącymi, kilkudziesięciu Apostołów wybranych drogą losowania. Grupie towarzyszy zawsze kapłan. Stanowi to dla nich wielkie przeżycie religijne.
Kto może zostać członkiem rodziny Apostolatu? Jak dołączyć?
Każdy. Bez ograniczeń. Do Apostolatu Fatimy można się zapisać, dzwoniąc pod numer (12) 423-44-23, wysyłając list na adres Instytutu bądź też za pośrednictwem strony internetowej www.fatima.pl.
Dziękuję za rozmowę.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy