Fatima nadzieją dla Polski! Rozmowa red. Jana Pospieszalskiego ze Sławomirem Skibą

lipiec 2024
Fatima nadzieją dla Polski! Rozmowa red. Jana Pospieszalskiego ze Sławomirem Skibą

Fatima nadzieją dla Polski! Rozmowa red. Jana Pospieszalskiego ze Sławomirem Skibą

Jubileusz 25-lecia Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi to dobra okazja do podsumowań i ocen dotychczasowej pracy na rzecz budzenia uśpionych sumień Polaków. Żywiąc ogromny szacunek i wdzięczność dla wszystkich Darczyńców, którzy po 1999 roku budowali nasze środowisko, przygotowaliśmy cykl nagrań wideo w postaci rozmów jubileuszowych. Rozmowy te prowadzi legenda polskiego dziennikarstwa i telewizji red. Jan Pospieszalski, a jego gośćmi są członkowie zarządu naszego Stowarzyszenia.

W niniejszym nagraniu prezentujemy Państwu rozmowę z wiceprezesem Stowarzyszenia Sławomirem Skibą. Od 1999 r. wchodzi on w skład zarządu SKCh, a ponadto od 2019 r. współtworzy Stowarzyszenie „Polonia Christiana” (obecnie jest jego prezesem), które wzięło na siebie zadanie prowadzenia części kampanii i działań społecznych w ramach kontrrewolucyjnej pracy, w tym szczególnie propagowania i kolportażu pisma „Polonia Christiana". Przez długie lata prowadził to pismo jako jego redaktor naczelny, a także inicjował i wspierał liczne dzieła powstałe w naszym środowisku, jak np. Kongresy Konserwatywne, kampanie na rzecz małżeństwa i rodziny, czy też innowacyjny w swej formule Tydzień Życia i Wolności.


Rozmowa z red. Pospieszalskim to prawdziwa podróż w przeszłość sięgającą początków transformacji ustrojowej. „Studenci, którzy chcą coś robić, czytają prasę, spotykają się i poznają świat w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, a więc w momencie, kiedy są spragnieni wolności – oni tworzyli to wspólne myślenie, które legło u podstaw naszego środowiska. Szukanie tego porządku, który miałby zastąpić tę szarzyznę i dziadostwo, z którego wyszliśmy, a jednocześnie umiłować wolność – to była moja pierwsza myśl. Jeśli ten porządek już będzie, jak go zachować, jak konserwować – to z kolei było moje pierwsze pytanie. Chcieliśmy odtworzyć i zachować to, co było dobre w naszej cywilizacji” – opowiada prezes Sławomir Skiba.


Co ciekawe, rozmówca red. Pospieszalskiego nie ucieka także od wspominania konkretnych nazwisk. W tej opowieści o prapoczątkach projektu pod nazwą Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi pojawia się m.in. zmarły w 2016 r. dr Artur Górski, przed laty związany z Klubem Monarchiczno-Zachowawczym, a także: Jacek Bartyzel, Piotr Doerre, Marcin Marczyński, Arkadiusz Stelmach. Warto posłuchać tej rozmowy, tym bardziej, że oprócz genezy SKCh im. Ks. Piotra Skargi, pojawiają się w niej interesujące wspomnienia na temat kampanii realizowanych już pod naszym obecnym szyldem, szczególnie tych związanych z Orędziem Fatimskim, Cudownym Medalikiem itd.


piotrskarga.pl