Po raz dziesiąty w historii i po raz trzeci w Polsce – Letnia Akademia Stowarzyszeń TFP. ZOBACZ VIDEO!

2014-07-28 00:00:00
Po raz dziesiąty w historii i po raz trzeci w Polsce – Letnia Akademia Stowarzyszeń TFP. ZOBACZ VIDEO!
Po raz dziesiąty w historii odbyła się Letnia Akademia Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP). Uczestniczących w konferencji młodych katolików z różnych stron świata gościł ponownie Zamek Królewski w podkrakowskich Niepołomicach. Wśród uczestników nie zabrakło członków i przyjaciół stowarzyszeń TFP z Brazylii, Argentyny, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Węgier, Holandii, Irlandii, Litwy i innych krajów. Liczną grupę stanowili także goście Instytutu Ks. Piotra Skargi z różnych stron Polski.

Konferencja odbyła się w dniach 23-27 lipca 2014 roku. Tegoroczną Akademię zaszczyciły swoją obecnością liczne osobistości, na czele z gościem specjalnym - JE biskupem Atanazym Schneiderem z Kazachstanu. Wśród przedstawicieli duchowieństwa nie zabrakło także ks. Prałata Romana Kneblewskiego z Bydgoszczy. Warto odnotować również obecność prezydenta Federacji Pro Europa Christiana Caio Xaviera da Silveiry oraz księcia Paula von Oldenburga – dyrektora biura tejże federacji w Brukseli.

Na początku pierwszego dnia obrad przybyłych gości przywitał prezes Instytutu Ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak. Inauguracyjny wykład wygłosił JE bp Schneider. Mówił o wybranych aspektach życia i nauczania świętego papieża Piusa X. Opisał stanowisko świętego wobec wielu spraw i problemów, które Kościół Katolicki napotkał na początku dwudziestego stulecia, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska modernizmu i jego wpływu na cywilizację chrześcijańską. W wystąpieniu nie zabrakło cytatów z encyklik i pism świętego papieża. Tego samego dnia miały miejsce m.in. wykłady: członka zarządu Instytutu Ks. Piotra Skargi – Arkadiusza Stelmacha (Porządek we wszechświecie jako odbicie doskonałości Boga. Fundamenty Chrześcijańskiej Cywilizacji); badacza francuskiego TFP - Jose Antonio Urety (Przegląd współczesnego pola rewolucyjnego od punktu wyjścia Rewolucji i Kontrrewolucji).

W kolejnych dniach nie zabrakło licznych wykładów, poświęconych m.in. myśli dr Plinio Correi de Oliveiry, różnym etapom procesu Rewolucji, historii chrześcijaństwa. Każdego dnia, oprócz wykładów, miały miejsce także prezentacje i prace w grupach. Uczestnicy konferencji nawiedzili również Korzkiew i znajdujący się tam średniowieczny zamek.

Zapraszamy do obejrzenia dwóch relacji filmowych z wydarzenia: 





AKADEMIA LETNIA TFP







PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.