Parlament Węgier przyjął nową Konstytucję, która uznaje rolę chrześcijaństwa za „kluczową dla podtrzymania narodu”. Jej preambuła zaczyna się od słów modlitwy: „Boże, pobłogosław Węgrów!”. Szanując „różne tradycje religijne” kraju, uznaje rolę chrześcijaństwa za „kluczową dla podtrzymania naszego narodu”. Wyraża dumę, że „pierwszy król, święty Stefan przed tysiącem lat osadził węgierskie państwo na trwałych fundamentach, a naszą ojczyznę uczynił częścią chrześcijańskiej Europy”.
Skończymy z modlitwami muzułmanów na ulicy – zapowiedział w piątek francuski minister spraw wewnętrznych Claude Guéant. Zakaz modlitw na ulicach wpisuje się w szerszą debatę na temat laickości w obliczu rozwoju wspólnoty muzułmańskiej we Francji – zauważa Radio Watykańskie. Katolicy obawiają się, że regulując problemy z mniejszością muzułmańską państwo w imię równości ograniczy też ich prawa, zakazując na przykład pielgrzymek, procesji czy Mszy św. w plenerze.
– Dostarczanie broni rebeliantom w Bengazi nie jest sposobem na zakończenie wojny, ale raczej na jej przedłużanie – przestrzegł abp Giovanni Innocenzo Martinelli, wikariusz apostolski Trypolisu.
20 kwietnia będzie dniem modlitwy i postu w intencji Asii Bibi - pakistańskiej chrześcijanki skazanej na śmierć z powodu domniemanego bluźnierstwa przeciwko Mahometowi. The Masihi Foundation, organizacja zajmująca się pomocą marginalizowanym społecznościom w Pakistanie, wzywa chrześcijan na całym świecie do zapalenia tego dnia świecy i specjalnej modlitwy za przebywających w więzieniu i skazanych na śmierć wyznawców Chrystusa.
Marto, tak dużo chcesz, a trzeba tylko jednego…”. Wielu ludzi przeżywa dziś prawdziwe udręki jedynie z tego powodu, że rozbudzono w nich zbyt wielkie apetyty. Przyczynił się do tego sztucznie wylansowany styl życia. Wielu z nas patrzy na swoich sąsiadów i skręca się z zazdrości. Ich życie staje się jedną wielką pogonią za materialnym „spełnieniem”, cały horyzont myśli wypełnia doczesność - pisze Ewa Polak-Pałkiewicz na łamach "Niedzieli".
Brytyjskie ministerstwo zdrowia zwróciło się do Trybunału z wnioskiem o uchylenie ustawy, nakazującej publikację danych statystycznych dot. aborcji eugenicznej. Ministerstwo tłumaczy się tym, że ujawnienie takich danych, może przyczynić się do zidentyfikowania kobiet, które zdecydowały się uśmiercić swoje dzieci, bo wykryto u nich wady genetyczne. Ministerstwo od wielu lat toczy spór z obrońcami życia, domagającymi się pełnej publikacji statystyk na ten temat.
Parlament Węgier przegłosował w poniedziałek przyjęcie nowej konstytucji. – Jesteśmy świadkami historycznego momentu. Konstytucja stwierdza, że chrześcijaństwo jest podstawą naszej cywilizacji – mówił przewodniczący parlamentu Laszlo Kover. Wyraźny zwrot na prawo wywołuje furię węgierskiej lewicy – socjaliści całkowicie zbojkotowali głosowanie nad nową konstytucją. Także liberalne organizacje międzynarodowe wykazują wielkie niezadowolenie z działań węgierskich władz. – Powinniście skonsultować treść z organizacjami międzynarodowymi – pouczał w Budapeszcie sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
Ponad 50 tysięcy chrześcijan zostało uwięzionych z powodu wyznawanej wiary w obozach w komunistycznej Korei Północnej. Jak wynika z tegorocznego raportu organizacji „Open Doors”, Korea Północna to jeden z najgorszych krajów pod względem wolności religijnej.
Bp Stefan Regmunt zaapelował o podjęcie zadośćuczynienia i pokuty za grzechy przeciwko życiu człowieka. W Niedzielę Palmową w kościołach diecezji zielonogórsko–gorzowskiej odczytany został komunikat ordynariusza. Odtąd w diecezji 27 kwietnia będzie co roku Dniem Ekspiacji.
Nieznane osoby zniszczyły wystawiane w galerii w Awinionie fotografie autorstwa amerykańskiego fotografa Andresa Serrano, w tym zdjęcie przedstawiające krucyfiks unurzany w moczu – poinformowały francuskie media. Wykonana w 1987 r. bluźniercza fotografia figuruje także na afiszach wystawy, zatytułowanej „Wierzę w cuda”, którą można było oglądać od 12 grudnia 2010 r. w ośrodku sztuki, subwencjonowanym przez państwo.