Ponad pół miliona wietnamskich katolików protestowało wczoraj przeciw zakazowi odbudowy kościoła i próbom zagarnięcia przez władze ziemi należącej do Kościoła w miejscowości Tam Toa, na północ od byłej strefy zdemilitaryzowanej, oddzielającej niegdyś południową i północną część kraju.
Amerykańscy biskupi opowiadają się za reformą służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych, sprzeciwiają się jednak finansowaniu aborcji z funduszy federalnych. List episkopatu w tej sprawie otrzymali członkowie kongresu USA, a o jego treści został poinformowany Biały Dom oraz departament ds. służby zdrowia i opieki społecznej. W imieniu całego episkopatu list sygnował bp William Murphy, kierujący komisją sprawiedliwości i rozwoju.
Carlos Morin, największy hiszpański aborcjonista, który zabijał nienarodzone dzieci nawet w ósmym miesiącu ciąży oraz u trzynastolatek, wrócił na stanowisko w swojej aborcyjnej klinice – donosi portal Fronda.pl. Rok po tym, jak Morinowi i pracownikom jego kliniki postawiono oskarżenia o przeprowadzanie nielegalnych, późnych aborcji – nawet w 29 tygodniu ciąży, powrócił do pracy w Colegio Oficial de Médicos de Barcelona (COMB).
Irlandia reformuje prawo zakazujące bluźnierstwa. Od października grozić za nie będzie grzywna donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Nowelizację ustawy zakazującej bluźnierstwa podpisała wczoraj prezydent Irlandii Mary McAleese.
Kardynał Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wywiadzie udzielonym portalowi LifeSiteNews.com przypomniał, że przewodnikiem dla biskupów rozważających odmowę udzielenia Komunii św. proaborcyjnym politykom w ich diecezjach powinna być zasada „caritas in veritate”.
W Korei Północnej publicznie stracono chrześcijankę Ri Hion Ok., skazaną na karę śmierci – według południowokoreańskich źródeł informacji – za rozpowszechnianie Biblii. Formalnie 33-letnia Ri została oskarżone o szpiegostwo na rzecz Korei Południowej i USA oraz prowadzenie działalności wywrotowej – donosi portal wiara.pl.
Ile kosztuje człowiek? – zastanawia się „Nasz Dziennik”, informując o pomysłach pochodzącego z Australii ultrautylitarystycznego bioetyka Petera Singera. Zasugerował on, na łamach dziennika "New York Times Magazine", konieczność racjonowania opieki zdrowotnej w USA. Znany ze swych radykalnych poglądów bioetyk, zaproponował wprowadzenie przedziału cenowego dla poszczególnych chorób, powyżej którego "nieopłacalne" leczenie miałoby być przerywane.
W Nouakchott, stolicy Mauretanii – islamskiego państwa w północnej Afryce – dwaj islamiści zastrzelili 39-letniego Christophera Leggett tylko dlatego, że był chrześcijaninem. Do morderstwa przyznali się ludzie Al-Kaidy.
Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich uczonych opublikowane przez magazyn „The Lancet” potwierdzają, że najwięcej nowych zachorowań na HIV/AIDS w Afryce subsaharyjskiej odnotowuje się wśród homoseksualistów.
W tym roku święcenia kapłańskie przyjęło w Erytrei 12 księży – jest to najwyższa liczba neoprezbiterów w dziejach tego lokalnego Kościoła katolickiego. 18 lipca biskup diecezji Keren – Kidane Yebio wyświęcił 6 kapłanów w katedrze św. Michała w stolicy kraju – Asmarze, a z kolei jej biskup – Mengisteab Tesfamariam – kolejnych sześciu w ich parafiach.