Pomimo sprzeciwu Kościoła parlament Timoru Wschodniego uchwalił nową ustawę, która zezwala na aborcję w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu matki. Do przeprowadzenia aborcji wymagana jest opinia trzech lekarzy i zgoda obojga rodziców, bądź tylko ojca, gdy matka jest nieprzytomna.
Nadzieję na wyniesienie na ołtarze wybitnego jezuity i kaznodziei Zygmunta III ks. Piotra Skargi ma środowisko określające się jako Pokolenie Summorum Pontificium (PSP), które szczególnie przywiązane jest do tzw. rytu trydenckiego. W czasie II Spotkania PSP, które odbędzie się 12 i 13 czerwca w Zakroczymiu jego uczestnicy będą zastanawiać się, jak przyczynić się do uruchomienia procesu beatyfikacyjnego.
Hiszpański dziennik „Público” poinformował, że rząd tego kraju analizuje możliwość usunięcia symboli religijnych z koszar wojskowych, szpitali, internatów i szkół państwowych, a także rezygnacji z ich używania w czasie pogrzebów państwowych i uroczystości objęcia funkcji publicznych.
Przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej kard. Antonio María Rouco Varela oświadczył, że nie można zobowiązać lekarza do przeprowadzenia aborcji, a farmaceuty do sprzedaży pigułki aborcyjnej.
W najnowszym raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych zatytułowanym „15 lat Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Przemocy Wobec Kobiet, ich przyczyn i konsekwencji (1994 – 2009) – krytyczny przegląd” stwierdza się, że „sankcje karne stosowane wobec wszelkich form aborcji i antykoncepcji” nałożone przez państwo jest aktem przemocy wobec kobiet.
Amerykański Sąd Apelacyjny uznał, że uchwała rady miejskiej San Francisco, potępiająca Kościół katolicki za jego nauczanie nt. homoseksualizmu, nie narusza konstytucji. Innego zdania jest chrześcijańska organizacja prawnicza Thomas More Law Center, która zaskarżyła rezolucję rajców z 21 marca 2006 roku, gdyż – jej zdaniem – jest ona sprzeczna z ustawą zasadniczą państwa, zakazującą rządzącym wrogości wobec jakiejkolwiek religii.
Uchwała rady miejskiej była reakcją na watykański dokument autorstwa kard. Williama Josepha Levady, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w którym purpurat przypominał, że katolickie ośrodki adopcyjne nie mogą przekazywać dzieci parom homoseksualnym.
Katolicy nadal stanowią 22 proc. ludności Stanów Zjednoczonych. Jak podaje rocznik tamtejszego Kościoła obecnie jest ich 68 115 001. Dane pochodzą z informacji, jakie napłynęły z poszczególnych diecezji.
Organizacja z Izraela chce, aby Polska oddała „miliardy dolarów” należące do Żydów zabitych podczas Holokaustu
O inicjatywie poinformował dziennik „Haarec” w tekście zatytułowanym „Polska i Ukraina odmawiają zwrotu mienia ofiar Holokaustu, które nie pozostawiły spadkobierców”. Z apelem w tej sprawie wystąpił Dawid Peleg, który jeszcze kilka tygodni temu był ambasadorem w Warszawie. Po powrocie do Izraela stanął na czele Światowej Żydowskiej Organizacji na rzecz Zwrotu Mienia (WJOPR).
Holandia przeżywa „buddyzację” – donosi dziennik „Volkskrant”. Buddyzm stał się już trzecią – po chrześcijaństwie i islamie – religią w państwie, a liczba jego wyznawców rośnie niezwykle szybko.
Ekstremiści hinduistyczni spalili 31 maja domy trzech rodzin chrześcijańskich w wiosce Sirsapanga w okręgu Kandhamal we wschodnioindyjskim stanie Orisa.