5 czerwca był dniem przełomowym dla ruchu homoseksualnego w Brazylii i na świecie. Po raz pierwszy w historii prezydent państwa oficjalnie wziął udział w konferencji, powołanej na podstawie wydanego przez niego dekretu, by bronić i promować prawa homoseksualistów.
Szwecja, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zawetowała propozycję wprowadzenia wspólnych zasad dotyczących prawa rozwodowego. – Dla nas prawo do rozwodu jest prawem człowieka. Nie możemy go ograniczać – tłumaczy „Rzeczpospolitej” szwedzki dyplomata.
Wietnamska policja stosuje przemoc wobec katolików żądających zwrotu swej własności nasyłając na nich przestępców – informuje Radio Watykańskie. Na początku czerwca, po wielu petycjach pozostawionych bez odpowiedzi, wierni z trzech parafii okręgu Huong Son w środkowej części kraju, podjęli pokojową manifestację przed siedzibą władz okręgowych.
Ponad tysiąc osób, według szacunków policji, przeszło w sobotę ulicami Warszawy w kolejnej Paradzie Równości – manifestacji organizowanej przez aktywistów homoseksualnych. Tymczasem w ubiegłym tygodniu media opublikowały wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez CBOS, z których wynika, że dwie trzecie Polaków nie akceptuje demonstrowania homoseksualizmu na ulicach miast.
Iris Robinson, żona premiera-elekta Irlandii Północnej, zdążyła się już narazić brytyjskim organizacjom homoseksualnym. Gorliwa chrześcijanka ewangelikalna w kilku publicznych wypowiedziach stwierdzała, że homoseksualiści powinni się leczyć – donosi dziennik „Belfast Telegraph”. Określiła ona homoseksualizm jako „ohydny”, dodając, że można się od niego uwolnić dzięki terapii.
„Każdy jest narażony na działanie szatana”, jednak „szatan w szczególności lubi opętać tych, którzy zajmują się polityką” – powiedział ks. Gabriele Amorth, znany włoski egzorcysta w wywiadzie udzielonym pismu „Maria Mensajera”. Wywiad z egzorcystą opublikował także hiszpański dziennik „La Razon”.
Solidarność rozpoczęła walkę o wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w dzień święty. Po wakacjach skieruje do Sejmu obywatelski projekt ustawy w tej sprawie - donosi dziennik „Polska”. Aby projekt został przyjęty, musi się pod nim podpisać co najmniej 100 tys. osób.
Pod wpływem krytyk, m.in. ze strony Kościoła, prezydent Hugo Chávez zawiesił kontrowersyjną reformę systemu bezpieczeństwa Wenezueli. Podpisana w ubiegłym miesiącu „ustawa o wywiadzie i kontrwywiadzie” zobowiązywała praktycznie wszystkich obywateli do donosicielstwa.
Włoski biskup sprzeciwił się udzieleniu ślubu kościelnego młodemu mężczyźnie choremu na niedowład kończyn dolnych. Bp Lorenzo Chiarinelli wyjaśnił, że przeszkodą do przyjęcia sakramentu małżeństwa jest spowodowana chorobą impotencja.
Żydzi mesjanistyczni czują się coraz bardziej zagrożeni w Izraelu. Słowne ataki pod adresem przedstawicieli ruchu, nauczającego, że Jezus był Mesjaszem obiecanym Izraelowi w Biblii, zamieniają się nawet w brutalne akty terroru - donosi amerykański tygodnik "Time".