Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Janusz Kurtyka stwierdził w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”, że mimo współpracy niektórych duchownych z komunistycznymi służbami, Kościół w Polsce wykazał się w okresie PRL heroiczną postawą.
Czterech oficerów, w tym jeden generał, zostało aresztowanych z powodu oskarżenia o udział w zabójstwie 13 duchownych katolickich, w tym trzech biskupów, podczas ludobójstwa w Rwandzie przed 14 laty. Wyniki śledztwa w sprawie okoliczności masakry przedstawili 9 czerwca Radzie Bezpieczeństwa ONZ prokurator generalny Rwandy Martin Ngoga i prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy Hassan Bubacar Jallow.
W Wielkiej Brytanii trwa śledztwo w sprawie dziewczyny, która trzy lata temu zmarła w wyniku „bezpiecznej i legalnej aborcji”. Osiemnastoletnia Walijka zabiła własne nienarodzone dziecko przy pomocy środków chemicznych. Wczoraj śledczy usłyszeli, że dziewczyna zdecydowała się na aborcję, gdyż obawiała się niezadowolenia swojego „chłopaka” oraz jego rodziny.
W Hanoi środowiska katolickie wyrażają zaniepokojenie z powodu braku owoców dotychczasowych spotkań przebywającej w Wietnamie delegacji watykańskiej z władzami, zwłaszcza gdy chodzi o odzyskanie przez Kościół kompleksu dawnej nuncjatury.
Filipiński kardynał Gaudencio Borbon Rosales ostro skrytykował pojawiające się już także w tym kraju inicjatywy przyznania homoseksualistom statusu prawnego, którym cieszą się pary małżeńskie. W wywiadzie dla filipińskiego Radia Veritas arcybiskup Manili zaznaczył, że działania takie powodują "pogwałcenie" prawa Bożego – informuje „Nasz Dziennik”.
Gruzińska młodzież liczy na wsparcie Benedykta XVI. "Chcemy powiedzieć Ci o naszych trudnościach z Kościołem prawosławnym, który chcemy uważać za Kościół siostrzany, ale który w rzeczywistości robi wszystko by nas uśmiercić" – napisali młodzi Gruzini w liście do papieża. Proszą w nim Ojca Świętego o wsparcie i wskazanie, jak postępować.
– W naszym szpitalu lekarze aborcji nie dokonają – oświadczył Jacek Solarz, p.o. dyrektora szpitala im. św. Jana Bożego w Lublinie, w którym przebywa 14-letnia dziewczynka w ciąży. Sprawę nastoletniej lublinianki nagłośniła „Gazeta Wyborcza” – manipulując faktami – a za nią inne liberalne media i środowiska proaborcyjne.
Sprawa Agaty do bólu wpisuje się w schemat postępowania działaczy proaborcyjnych domagających się legalizacji aborcji na każde żądanie kobiety. Podobne akcje miały miejsce w państwach Ameryki Łacińskiej, w których aborcja jest zakazana (Nikaragua i Kolumbia). Wyszukuje się małoletnie dziewczynki, najlepiej ofiary gwałtu, które przeżywają straszny dramat związany z niechcianą ciążą. Grając na emocjach domaga się legalizacji aborcji przedstawianej jako jedyne rozsądne rozwiązanie problemu.
Norweski parlament Storting przyjął ustawę o prawnym zrównaniu par homoseksualnych z heteroseksualnymi, zarówno w kwestiach małżeństwa, jak i adopcji dzieci oraz zapłodnień in vitro – donosi internetowy serwis dziennika „Rzeczpospolita”. Nowe prawo zastępuje ustawę "o partnerstwie" z 1993 roku, które dawało norweskim homoseksualistom możliwość zawarcia związku cywilnego.
Rozstrzygają się losy Traktatu Lizbońskiego - w Irlandii rozpoczęło się referendum w tej sprawie. By Traktat mógł wejść w życie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie. Tylko Irlandia zapytała swoich obywateli o zdanie, w pozostałych państwach decydują o tym parlamenty narodowe.