Arcybiskup Jose Luis Mollaghan z Rosario wyraził ubolewanie, że przywódcy polityczni zapominają o tym, by „bronić życia nienarodzonych dzieci, najbardziej bezbronnych istot” i, że w ogóle nie biorą tego pod uwagę tego, że dzieci nienarodzone „powinny być chronione tak samo jak inne istoty ludzkie” – donosi CatholicNewsAgency. Wypowiedź argentyńskiego hierarchy związana jest debatą jaką toczą lokalni urzędnicy, zastanawiający się nad legalizacją aborcji.
Po odrzuceniu przez Irlandię traktatu reformującego teraz kolejną trudną do pokonania przeszkodą może okazać się rząd czeski, który oświadczył, że dokument ten został odrzucony i dalsze prowadzenie prac ratyfikacyjnych nie ma najmniejszego sensu – donosi „Nasz Dziennik”.
Pod naciskiem eurodeputowanych Komisja Europejska wróciła do pomysłu dyrektywy zakazującej wszelkich form dyskryminacji gejów i lesbijek – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”. – Komisja Europejska zaproponuje dyrektywę 2 lipca – powiedziała PAP odpowiadająca za walkę z dyskryminacją rzeczniczka KE Katharina von Schnurbein.
Niemiecki szef frakcji socjalistycznej w Parlamencie Europejskim Martin Schulz dopuścił możliwość wykluczenia Irlandii z Unii Europejskiej, gdyby ostatecznie odrzuciła ona Traktat Lizboński – donosi serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”. Stanowisko Schulza poparł niemiecki unijny komisarz do spraw przedsiębiorczości Guenter Verheugen.
Tradycyjna, łacińska Msza święta - praktycznie zakazana przez Rzym przez ostatnie 40 lat - ma być ponownie wprowadzona do wszystkich parafii Anglii i Walii – powiedział odpowiedzialny za tradycyjną liturgię kardynał Dario Castrillon Hoyos 14 czerwca, podczas konferencji prasowej w Londynie. Ponadto, wszystkie seminaria będą zobowiązane do nauczania przyszłych kapłanów celebracji „starej” Mszy św. Relację z konferencji prasowej w Londynie zamieszcza portal Sanctus.pl za brytyjskim serwisem Telegraph.co.uk.
Amerykański stan Kalifornia rozpoczął udzielanie „ślubów” parom homoseksualnym – informuje IAR. Legalizacja „małżeństw” homoseksualnych w Kalifornii jest wynikiem decyzji Sądu Najwyższego tego stanu.
Kościół katolicki w Austrii odrzucił „w całej rozciągłości” rządowy projekt „regulacji w przepisach prawa cywilnego i karnego w sprawie związków partnerskich („małżeństw homoseksualnych”). Po dokładnym zbadaniu projektu uznano, że tendencja zrównania z instytucją małżeństwa związków partnerskich osób tej samej płci jest „całkowicie chybiona ze społecznego punktu widzenia” – stwierdził 15 czerwca sekretariat generalny Konferencji Biskupów Austriackich.
Katoliccy biskupi USA opowiedzieli się przeciwko badaniom na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. „Niszczenie ludzkich embrionów” dla celów badawczych podważa szacunek dla życia ludzkiego, oświadczyli 15 czerwca biskupi uczestniczący w letnim zebraniu episkopatu USA w Orlando na Florydzie. „Błędne tłumaczenie”, że dobry cel może stanowić „usprawiedliwienie dla zabijania“, przyniosło światu wiele złego, przypomnieli biskupi amerykańscy.
W mieście Vitry-le-Francois doszło do gwałtownych starć młodych imigrantów z policją. Na ulice miasteczka w północno-wschodniej Francji wyszły setki młodych ludzi. Co najmniej kilkudziesięciu imigrantów było uzbrojonych w kije i butelki z benzyną. Rozbijali sklepowe witryny, podpalali samochody i śmietniki – informuje „Rzeczpospolita”.
Paryżanin, którego organy miały być pobrane przez lekarzy po stwierdzeniu „zgonu” – „śmierci mózgu”, będącej następstwem ataku serca - odzyskał przytomność dosłownie na parę minut przed wyjęciem organów, gdy już leżał na stole operacyjnym. O zdarzeniu pisał dziennik „Le Monde”, inicjując tym samym we Francji dyskusję na temat kryteriów orzekania o tzw. śmierci mózgu.