Od października władze zdominowanego przez socjalistów rządu Portugalii nieustannie grożą Stowarzyszeniu Lekarzy z powodu odmowy zaakceptowania aborcji w swoim kodeksie etycznym. Minister Zdrowia, Antonio Correia de Campos zapowiada, że podejmie kroki proceduralne wymierzone w Stowarzyszenie za pośrednictwem Gubernatora Generalnego.
Premier Donald Tusk powiedział, że podpisze Traktat Reformujący UE z uwzględnieniem brytyjskiego protokołu o ograniczeniu stosowania Karty Praw Podstawowych, bo wie, że gdyby tak nie zrobił, zagrożona byłaby skuteczna ratyfikacja Traktatu w Polsce – donosi portal Wirtualna Polska.
Druga encyklika Benedykta XVI, zatytułowana "Spe salvi", zostanie ogłoszona 30 listopada - podano w Watykanie. Dokument, który poświęcony jest chrześcijańskiej nadziei ukaże się równocześnie w ośmiu językach, w tym po polsku. Tego samego dnia treść encykliki zaprezentują w watykańskim Biurze Prasowym kard. Georges Cottier, emerytowany teolog Domu Papieskiego oraz kard. Albert Vanhoye, wykładowca Papieskiego Instytutu Biblijnego.
Brazylijska Narodowa Konferencja Zdrowia – „ramię” pro-aborcyjnego Ministerstwa Zdrowia zdecydowanie odrzuciło propozycję zalegalizowania aborcji – donosi serwis LifeSiteNews.com. XIII Narodowa Konferencja Zdrowia debatowała nad 400 propozycjami mającymi poprawić funkcjonowanie służby zdrowia, w tym m.in. nad wnioskiem zgłoszonym przez feministki dotyczącym "praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet".
Władze stołecznej archidiecezji zdecydowały o tymczasowym zamknięciu zabytkowej katedry w Mieście Meksyk i zażądały gwarancji bezpieczeństwa po tym jak w niedzielę - 18 listopada - do wnętrza świątyni wtargnęli lewicowi manifestanci – donosi KAI za "International Herald Tribune".
W ostatnim przesłaniu skierowanym do biskupów Kenii papież Benedykt XVI potępił niezliczoną ilość międzynarodowych „agend” zachęcających do aborcji, z których wiele jest powiązanych z ONZ – donosi serwis LifeSiteNews.com.
Do ćwierć miliona katolickich szkół i placówek oświatowych na świecie uczęszczają 42 miliony uczniów. Poinformowano o tym podczas prezentacji w watykańskim Biurze Prasowym dokumentu zatytułowanego "Wspólne wychowanie w szkole katolickiej. Misja, którą dzielą osoby konsekrowane i wierni świeccy", przygotowanego przez Kongregację Wychowania Katolickiego. Jak podaje KAI, w spotkaniu wzięli udział prefekt tej dykasterii, kard. Zenon Grocholewski i jej podsekretarz, ks. prałat Angelo Vincenzo Zani.
Konserwatywna ofensywa Benedykta XVI. Papież wezwał Bazylikę św. Piotra do powrotu do chorału gregoriańskiego – donosi „Rzeczpospolita”, zastanawiając się czy niedługo ze wszystkich kościołów zniknie nowoczesna muzyka. Według brytyjskiego „Timesa”, Ojciec Święty chce – po przywróceniu do łask Mszy łacińskiej – upowszechnić używanie chorału gregoriańskiego i barokowej muzyki liturgicznej, od których Kościół odszedł po Soborze Watykańskim II.
O Brazylii mówi się, że to największy kraj katolicki świata. To już nie jest prawdą – twierdzi dr Adolpho Lindenberg, brazylijski przedsiębiorca i działacz katolicki, w rozmowie z Pawłem Tobołą-Pertkiewiczem.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii bp Ricardo Blázquez Pérez uważa, że Kościół katolicki powinien poprosić o wybaczenie za swe "niektóre działania" w czasie wojny domowej w latach 1936-39 – donosi KAI. Okres ten był czasem szczególnych prześladowań Kościoła w Hiszpanii. Niedawno odbyła się beatyfikacja 498 męczenników hiszpańskich zamordowanych przez siły republikańskiej lewicy.