Wydarzenia
 
Dlaczego Matka Boża płacze?

Chrześcijanie prześladowani
Na co najmniej 250 mln ocenia się dziś liczbę chrześcijan różnych wyznań prześladowanych za wiarę w różnych częściach świata. Jeśli wyznawców Chrystusa żyje obecnie ok. 2,2 mld (w tym nieco ponad 1,1 mld katolików), to oznacza, że co dziewiąty z nich padał lub pada ofiarą większych lub mniejszych represji, szczególnie w krajach muzułmańskich, a także w Korei Północnej i Indiach.

Wściekłe ataki na Ojca Świętego
Ojciec Święty Benedykt XVI znów stał się celem gwałtownych ataków. Tym razem Papież „naraził się” wszelkiej maści producentom prezerwatyw, lewicowym intelektualistom, libertynom, wolnomyślicielom, piewcom „wolności seksualnej” i służącym im dziennikarzom za stwierdzenie, iż dystrybucja prezerwatyw w Afryce nie rozwiąże problemu plagi AIDS, która doprowadziła tam w ostatnich dekadach do śmierci 25 mln ludzi. Prosta i prawdziwa wypowiedź Papieża wzbudziła wściekły ryk „księcia tego świata”.

Skandal na Uniwersytecie Georgetown
Nie cichną kontrowersje związane ze sprawą zasłonięcia przez władze prestiżowego katolickiego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie monogramu IHS (Jezus Zbawiciel Ludzi), widniejącego w centralnym miejscu audytorium, w którym 14 kwietnia przemawiał prezydent Barack Obama. Wielu liderów organizacji chrześcijańskich wyraziło swoje oburzenie postępowaniem władz uczelni, jak i przedstawicieli Białego Domu, którzy domagali się zasłonięcia symboli religijnych. Część komentatorów konserwatywnych zwraca uwagę, iż ta skandaliczna sprawa tak naprawdę odzwierciedla bardzo negatywny stosunek obecnej głowy państwa do chrześcijaństwa.

USA: Proaborcyjna polityka zagraniczna
Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, odpowiadając na pytania komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Kongresu potwierdziła, że administracja Obamy będzie dążyła do upowszechnienia „praw reprodukcyjnych” na świecie. Clinton potwierdziła również, że według administracji Obamy tzw. reprodukcyjne zdrowie obejmie prawo do aborcji. Podkreśliła, że ta administracja będzie bronić „praw kobiet”, łącznie z „prawem dostępu do bezpiecznej aborcji”. Sekretarz stanu uważa, że prawo do podjęcia decyzji o zabiciu lub pozostawieniu przy życiu poczętego dziecka „powinna mieć każda kobieta”.

Wielka Brytania: Małżeństwa będą mniejszością
Już niedługo może się okazać, że ludzie żyjący w związkach małżeńskich w Wielkiej Brytanii będą stanowili mniejszość w tym społeczeństwie. Według nowych prognoz brytyjskiego Urzędu Statystycznego dla Anglii i Walii, w 2031 r. tylko 41 proc. mieszkańców będzie tam żyło w związkach małżeńskich, a 49 proc. samotnie. Obecnie w obu częściach kraju żyje 21,7 mln małżonków, ok. 4 mln osób rozwiedzionych oraz 3 miliony wdów i wdowców. Według tego raportu 14,9 mln osób nigdy nie było w związkach małżeńskich. Ten trend będzie się pogłębiał również po 2031 r. Zdaniem statystyków, powodem takiej sytuacji jest coraz większa akceptacja przez społeczeństwo nieformalnych związków. Według prognoz w ciągu najbliższego dwudziestolecia ich liczba podwoi się i wzrośnie z 4,5 do 7,4 mln.

Włochy: Co czwarty „nowożeniec” poprzestaje na związku cywilnym
Jak podaje włoski Główny Urząd Statystyczny w 2007 roku ponad jedna czwarta Włochów wstępujących po raz pierwszy w związek małżeński wybrała ślub cywilny. Na 250 360 zawartych wówczas ceremonii ślubnych, aż 86 639 miało miejsce wyłącznie w urzędzie stanu cywilnego. Czy Italia jest jeszcze katolicka?

Monako: Zgoda na mordowanie nienarodzonych
Rada Narodowa Księstwa Monako jednogłośnie przyjęła ustawę, która zezwala na zabijanie nienarodzonych dzieci w przypadku „nagłej konieczności terapeutycznej”. Lekarz będzie mógł dokonać aborcji, gdy zagrożone będzie „życie lub zdrowie fizyczne kobiety brzemiennej”, gdy wystąpi „duże prawdopodobieństwo poważnych i nieodwracalnych zaburzeń płodu lub nieuleczalna choroba zagrażająca jego życiu”, a także w przypadku gwałtu. Przeciwko ustawie zdecydowanie zaprotestował arcybiskup Monako, Bernard Barsi. Wskazywał na jej sprzeczność z konstytucją Księstwa, w którym katolicyzm jest religią państwową! Hierarcha wyraził także obawę, że jest to dopiero początek wprowadzania w Monako najniższych standardów etycznych. Dotychczas aborcja była w Monako nielegalna. Za jej dokonanie groziło do 10 lat więzienia i pozbawienie praw rodzicielskich.

Brytyjczycy na drodze do całkowitej niewiary
Wiara większości Brytyjczyków jest rozmyta i opiera się na abstrakcyjnym pojęciu Boga oraz źle rozumianym przywiązaniu do chrześcijańskich tradycji – wynika z badania przeprowadzonego przez Europejski Sondaż Społeczny (ESS). Badanie prowadzi do wniosku, że Wielka Brytania jest jednym z najmniej religijnych państw w Europie. Prof. David Voas, socjolog z Uniwersytetu w Manchesterze, stojący na czele projektu badawczego, wyjaśnia, że w Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu trwa proces pozbawienia chrześcijaństwa statusu panującego, a religia ta wypychana jest stopniowo z prawa i instytucji politycznych. Według Voasa rozmyta wiara to etap pośredni, prowadzący do całkowitej niewiary i braku religii.
 oprac. BB