Niewielka wieś Różanystok na Wysoczyźnie Bielskiej, mniej więcej w połowie drogi między Białymstokiem a Suwałkami, słynie z jednego z najpiękniejszych kościołów polskich o wystroju rokokowym. Tam odbiera cześć Różanostocka Wspomożycielka – Pani Kresów.
Pierwszy obraz Matki Bożej Różanostockiej został namalowany w połowie XVII wieku przez wileńskiego malarza Jana Szrettera, który nawrócił się na katolicyzm z protestantyzmu. Malowidło zostało zamówione przez rodzinę Tyszkiewiczów, która w Krzywym Stoku (jak wcześniej nazywała się ta miejscowość) posiadała dwór. Pierwotnie miało być obrazem domowym, jednakże od początku były z nim związane cudowne wydarzenia i dlatego obraz został przeniesiony do nowo wybudowanego drewnianego kościoła. Niezwykłe wydarzenia związane z tym wizerunkiem spowodowały, że na cześć Matki Bożej zmieniono nazwę miejscowości na Różanystok. Odtąd też kult Różanostockiej Wspomożycielki rozszerzał się. W krótkim czasie powstał więc większy kościół.
Po utracie niepodległości Różanystok znalazł się w granicach zaboru pruskiego, a po traktacie w Tylży w 1807 r. wszedł w granice zaboru rosyjskiego. W roku 1811 powstała tu parafia, którą prowadzili dominikanie. Po kasacie zakonu w 1846 roku do klasztoru zostały sprowadzone mniszki prawosławne, a świątynia zamieniona na cerkiew. W czasie I wojny światowej mniszki opuściły klasztor, zabierając ze sobą w nieznane miejsce słynący łaskami obraz...
Po tej wojnie kościół znów znalazł się w rękach katolików. Opiekunami parafii zostali księża salezjanie. Obecny wizerunek jest kopią wykonaną po pierwszej wojnie przez Włodzimierza Tura. Jego obraz o wymiarach 105x130 cm poświęcił papież Pius XI. Przedstawia on Maryję z Dzieciątkiem na ręku. Wizerunek Maryi przykrywa srebrna sukienka o wzorach roślinnych. Ramiona Maryi zdobią korale – są to wota ofiarowane przez wiernych, którzy tłumnie przybywają do swej Wspomożycielki. Głowy Maryi i Dzieciątka otaczają promieniste aureole, a skronie zdobią korony. Uroczystości koronacyjne odbyły się 28 czerwca 1981 roku. Miał im przewodniczyć kardynał Stefan Wyszyński, jednak dokładnie miesiąc przed uroczystościami Prymas Tysiąclecia zmarł. Obraz koronował więc kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski w obecności 14 biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa i 300 000 wiernych pielgrzymów. Od tej pory w ostatnią niedzielę czerwca do swej Matki przybywa ze specjalną pielgrzymką młodzież, polecając Jej siebie, swoje rodziny, parafie i całą diecezję.
BB