Strony Maryjne
 
Gietrzwałd - „Polskie Lourdes"

11 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 r. Matka Boża, ukazując się w tej francuskiej miejscowości św. Bernadetcie Soubirous, powiedziała „Ja jestem Niepokalane Poczęcie", po czym nawoływała do modlitwy i pokuty. 19 lat później w Gietrzwałdzie Najświętsza Panna zwróciła się do dwóch dziewczynek z tym samym przesłaniem. Odtąd Gietrzwałd nazywany jest „Polskim Lourdes". Warto zaznaczyć, iż były to jedyne w Polsce objawienia, które zostały zatwierdzone przez Kościół.


Cóż takiego zatem wydarzyło się w Gietrzwałdzie, tej niewielkiej miejscowości na ziemi warmińskiej?

27 czerwca 1877 roku wieczorem 13-letnia Justyna Szafrańska, która przygotowywała się do I Komunii Świętej, ujrzała po raz pierwszy Bożą Rodzicielkę na klonie stojącym obok tamtejszego kościoła. Dziewczynka akurat zdała egzamin z katechizmu i miała wrócić do domu, kiedy zauważyła na drzewie wielką jasność. Gdy się tam zbliżyła zobaczyła siedzącą na tronie Piękną Panią. Potem z nieba zstąpił anioł, który złożył Madonnie pokłon. Wtedy Matka Boża wstała i uniosła się do nieba. Nazajutrz Najświętsza Panna ukazała się także drugiej dziewczynce - 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Matka Boska ukazywała się w tym miejscu dziewczynkom wielokrotnie. Po raz ostatni - 16 września 1877 r. Najświętsza Panna powiedziała im to samo, co św. Bernadetcie w Lourdes: „Jam jest Maryja, Niepokalane Poczęcie". Następnie nawoływała do pokuty i codziennego odmawiania różańca. Dziewczynki zapamiętały, że pierwsze słowa jakie Pani do nich wypowiedziała, brzmiały: "Chcę abyście codziennie odmawiały różaniec". Na zakończenie objawień Matka Boża powtórzyła z naciskiem: „Odmawiajcie gorliwie różaniec". Podkreśliła przy tym, że najważniejsze jest wysłuchanie Mszy Świętej.

8 września w Święto Narodzenia NMP Matka Boża pobłogosławiła pobliskie źródełko. Dzieci miały widzenia, a licznie zebrani wtedy pielgrzymi byli świadkami niezwykłych zjawisk atmosferycznych. W krótkim czasie Gietrzwałd stał się znany nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.