Cudowny obraz Matki Bożej Buszczeckiej został ufundowany w XVII wieku przez rodzinę Sieniawskich do niewiadomego dzisiaj kościoła. Legenda podaje, że kiedy malowidło – autorstwa nieznanego włoskiego artysty – było wiezione z Italii, we wsi Buszcze na Rusi Czerwonej konie nagle odmówiły posłuszeństwa. Fundatorzy wizerunku uznali to za znak i umieścili go w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wkrótce mała wieś stała się celem pielgrzymek z całej Rzeczypospolitej, a przed obrazem modlił się też król Jan III Sobieski. W dniu odpustu parafialnego Matkę Bożą Buszczecką nawiedzało nawet 5000 wiernych, co w tamtych czasach było wynikiem imponującym. W okresie międzywojennym niewielkie Buszcze rywalizowały o miano najważniejszego miejsca kultu Maryjnego na Kresach z takimi sanktuariami, jak Bołszowce czy Wilno.
Łaskami słynący obraz przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Oboje przystrojeni w złote sukienki, stoją na tle owalnego, błękitnego nieba. Zwracają uwagę wyjątkowo łagodne, wręcz dziecięce rysy twarzy i uśmiech Bożej Rodzicielki. Zza Ich postaci rozchodzą się złote promienie, a głowę Maryi zdobi wieniec z dwunastu gwiazd. Ponadto po lewej stronie obrazu widzimy słońce, a po prawej księżyc – symbole Jej panowania nad Wszechświatem.
W 1939 roku Buszcze stały się miejscem jednej z pierwszych zbrodni Ukraińców na Polakach w czasie II wojny światowej. 18 września zamordowano tam 57 Polaków. Później było tylko gorzej. Kiedy w 1944 roku zaczęło się regularne ludobójstwo banderowskie w województwie tarnopolskim, większość miejscowych Polaków zginęła lub uciekła na zachód. Wtedy pomoc przyszła z najmniej oczekiwanej strony: oficer Wehrmachtu, Georg Franz, uratował pozostającego wciąż na miejscu proboszcza, ks. Filipa Zająca, i razem z obrazem Matki Bożej Buszczeckiej wywiózł go do Racławic Śląskich na Opolszczyźnie.
Tam wizerunek został umieszczony w kościele pod tym samym wezwaniem, gdzie znów otaczana jest czcią.
W 2015 roku kopia cudownego obrazu została umieszczona w kościele w Buszczu, z wielkim mozołem odbudowanym przez pozostałych tam katolików.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy