Nasze kampanie
 
Wizyta prof. Thomasa E. Woodsa

Na zaproszenie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego,wPolsce przebywał prof. Thomas E. Woods, znany promotor idei wolnego rynku i znawca ekonomii. W Sali Fontanowskiej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wygłosił wykład pt. „Katolicy a kapitalizm”.

Profesor Woods mówił na temat relacji między Kościołem a ekonomią wolnorynkową - dowodząc, że można być jednocześnie dobrym katolikiem i zwolennikiem wolnego rynku. - Kiedy czytamy dokumenty kościelne na temat nauki społecznej Kościoła, znajdujemy w nich przede wszystkim absolutne odrzucenie socjalizmu - mówił prof. Woods. Według niego dzieje się tak, gdyż w Kościele katolickim prawo własności jest sprawą dużej wagi.

Prelegent przypomniał nauczanie Ojca Świętego Leona XIII, który stwierdził, że prawo własności prywatnej jest „święte”. Przyznając, że kapitalizm jest także czasami krytykowany w dokumentach kościelnych, prof. Woods podkreślił, że krytyce poddane są niektóre nadużycia związane z kapitalizmem, a nie istota tego systemu. - W swoich wypowiedziach zawsze staram się przekonywać, że system kapitalistyczny jest najlepszym systemem ekonomicznym tak pod względem materialnym, jak i moralnym - mówił amerykański ekonomista.

Zastanawiając się nad powodami sceptycyzmu wobec gospodarki wolnorynkowej prof. Woods jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazał błędny przekaz historyczny na temat wydarzeń z przeszłości. Jako przykład podał fałszywy obraz rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii - wielu ludzi uważa, że w tym czasie warunki życia ludności znacznie się pogorszyły. - Prawda jednak jest taka, i pokazują to wszystkie badania naukowe, że w rezultacie rewolucji przemysłowej warunki życia w Anglii znacznie się polepszyły - zaznaczył prelegent.

Prof. Thomas E. Woods jest autorem bestsellerów: Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację, Kościół a rynek, Katolicka obrona wolnego rynku oraz Niepoprawna politycznie historia Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest pracownikiem naukowym Mises Institute, a także wykładowcą Abbeville Institute. Prof. Woods jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Templetona w 2006 roku.