We wtorek 3 kwietnia w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej ds. Realizacji 22 art. Konkordatu z Zespołem Roboczym ds. Finansów Rządowej Komisji Konkordatowej. Na czele Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej stanął kard. Kazimierz Nycz.
Kard. József Mindszenty, męczeński prymas Węgier doczekał się wreszcie pełnej rehabilitacji prawnej, moralnej i politycznej. Prokuratura generalna w Budapeszcie wydała dokument kończący proces rehabilitacyjny hierarchy. Już pod koniec 1989 r. zarządziła ona rewizję procesu wytoczonego hierarsze 40 lat wcześniej przez komunistów, a następnie, w 1990 r., węgierski parlament uchwalił zadośćuczynienie wszystkim niewinnym ofiarom komunistycznych procesów pokazowych.
Do wzmożenia modlitw i ofiar duchowych w intencji wypełnienia woli Bożej wezwał wiernych przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Nawiązał do swego spotkania z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williamem Levadą, który oznajmił mu, że zdaniem Stolicy Apostolskiej odpowiedź lefebrystów na "preambułę doktrynalną" nie jest wystarczająca. Chodzi o przezwyciężenie problemów doktrynalnych, leżących u podstaw istniejącego podziału. Watykan poprosił bp. Fellaya o wyjaśnienie swojego stanowiska.
Episkopat Polski wydał dziś dokument społeczny "Troska o człowieka i dobro wspólne". Biskupi zaapelowali w nim do polityków, aby podnosili standardy życia publicznego. Domagają się także tolerancji dla symboli religijnych w miejscach publicznych i wzywają do szanowania godności każdego człowieka. Biskupi podkreślają, że treść publikacji była konsultowana z socjologami, politologami i ekonomistami.
Głodówka prowadzona w Krakowie w obronie lekcji historii zostanie zawieszona w piątek o godz.13.00. Stan zdrowia protestujących po jedenastu dniach skrajnie się pogorszył. Protest będzie jednak kontynuowany.
- Umocnić Kościół, dać mu nową energię i nadzieję w taki sposób, by mógł wypełniać swoje zadania - tak ks. Federico Lombardi podsumował spełnione cele wizyty Ojca Świętego na Kubie. Watykański rzecznik podkreślił wagę postulatów, jakie Papież przedstawił rządzącym na wyspie. Chodzi przede wszystkim o otwarcie szerszej przestrzeni dla wolności religijnej, która jest istotą życia Kościoła, zwłaszcza w obszarach edukacji czy pracy charytatywnej, służącej przecież dobru wspólnemu.
Prawdopodobnie niebawem będzie mógł rozpocząć proces beatyfikacyjny Cory Evans - katoliczki nawróconej z mormonizmu, żony, matki i mistyczki, żyjącej w latach 1905-1957. Z relacji świadków wynika, że Evans otrzymała stygmaty ran ukrzyżowanego Chrystusa.
Kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski opowiedziały się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu przewidującego wykreślenie z kodeksu karnego przepisu o karaniu za obrazę uczuć religijnych. Projekt, którego autorem jest klub Ruchu Palikota, spotkał się z krytyką uczestników debaty w Sejmie RP.
Ulicami Yorku w Wielkiej Brytanii przeszła procesja religijna ku czci św. Małgorzaty Clitherow, męczennicy za wiarę z czasów prześladowań katolików w epoce elżbietańskiej. Z okazji przypadającej właśnie 426. rocznicy śmierci ?Perły Yorku? uroczystą Mszę św. w języku łacińskim odprawił w kościele pw. św. Wilfrida bp Terry Drainey z Middlesbrough. Małgorzatę Clitherow ogłosił świętą papież Paweł VI 25 października 1970 roku.
Za niespełna miesiąc, 15 kwietnia br., władze Korei Północnej będą świętować setne urodziny Kim Ir Sena. Open Doors, międzynarodowa organizacja monitorująca problem prześladowań na świecie, zachęca do podjęcia w tym czasie modlitwy i postu w intencji chrześcijan prześladowanych w tym kraju. Do kampanii modlitewnej już dziś zgłosiło się tysiące chrześcijan z całego świata.