Coraz powszechniejsza komunikacja przez Internet, wirtualne fora dyskusyjne, niebywała popularność i rozwój portali typu Facebook czy Nasza Klasa – wszystkie te zjawiska stały się polem badania dla socjologów, antropologów, medioznawców. Niektórzy spośród naukowców dostrzegli ich podobieństwo do struktur plemiennych, w jakie przed wiekami organizowała się ludzkość. Cybertrybalizm – powrót do pierwotnych form komunikowania się i budowania wspólnoty – to temat główny najnowszego, 16. numeru dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.
Dwa tysiące ludzi wzięło udział w odbywającej się od 100 lat dorocznej pielgrzymce na wyspę Madame na francuskim wybrzeżu Atlantyku. Upamiętnia ona męczeństwo kilkuset księży, którzy odmówili złożenia przysięgi na Konstytucję Cywilną Kleru, narzuconą przez twórców rewolucji francuskiej. Miała ona na celu podporządkowanie Kościoła państwu.
93 proc. mieszkańców Salwadoru sprzeciwia się depenalizacji aborcji, a 76 proc. popiera decyzję prezydenta Mauricio Funesa o odrzuceniu tzw. Zgody z Brasílii. Dokument ten ma na celu zobowiązanie państw Ameryki Łacińskiej do rewizji swego ustawodawstwa w dziedzinie aborcji poprzez jego liberalizację.
Władze unijne proponują wprowadzenie dyrektywy, ograniczającej wykorzystanie zwierząt do testów medycznych. Projekt poważnie zaniepokoił episkopat europejski, który alarmuje, że może to oznaczać wykorzystanie do badań medycznych, w jeszcze większym stopniu, embrionów ludzkich, zamiast zwierząt.
W katalońskich szpitalach, którym patronuje Kościół, dokonuje się aborcji i rozdaje pigułki wczesnoporonne. Skandal wytropiła dziennikarka prawicowej gazety „ABC”, przeglądając raporty szpitali dotyczące aborcji w 2008 roku, przesłane do Ministerstwa Zdrowia – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.
W najbliższą niedzielę po ponad 500 latach w Szwecji otworzy podwoje wyższa uczelnia katolicka. Jak poinformowało kierownictwo Newmaninstitutet - Instytutu Newmana w Uppsali, jest to pierwsza wyższa katolicka placówka edukacyjna od czasu Reformacji w XVI w., która dostała uprawnienia nadawania stopni akademickich.
Wciąż maleje liczba chrztów i małżeństw w Kościele katolickim w USA – wynika z danych statystycznych przeanalizowanych przez Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA) katolickiego Uniwersytetu Georgetown. Najnowsze dane zebrane w „National Vital Statistics Report” mówią, że w 2009 roku mniej Amerykanów (katolików lub niekatolików) zawarło małżeństwa i miało dzieci niż rok wcześniej.
Filipiński rząd wprowadza w życie nowy program gospodarczy, opracowany przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), który zakłada upowszechnienie antykoncepcji.
Jeden z liderów brytyjskiego środowiska homoseksualnego Peter Tatchell wezwał władze w Londynie do obniżenia wieku osób, które zgodnie z prawem mogą współżyć seksualnie – donosi „Nasz Dziennik”. Aktywista homoseksualny zaapelował, by za osoby „pełnoletnie seksualnie" uznać młodzież w wieku 14 lat. W opinii Tatchella, taki zabieg ma... chronić dzieci przed pedofilią. Eksperci ds. rodziny podkreślają, że rozumowanie takie jest wyjątkowo szkodliwe, a Tatchell manipuluje opinią publiczną.
„Wiara w Boliwii jest nadal silna, jednak w mojej rodzinnej Hiszpanii katolicy byli bardzo pasywni, gdy chodzi o obronę życia i prawdziwego małżeństwa” – uważa abp Jesús Pérez z Sucre. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Boliwii przebywa na wakacjach na rodzinnych Wyspach Kanaryjskich – informuje Radio Watykańskie.