Rozpoczęły się przesłuchania kandydatów do nowej Komisji Europejskiej. Jako pierwsi na pytania posłów Parlamentu Europejskiego odpowiadali ubiegający się o stanowisko komisarza UE ds. budżetu Janusz Lewandowski oraz Brytyjka Catherine Ashton, która ma pokierować unijną dyplomacją. Niestety istnieje obawa, że niektórzy kandydaci zostaną odrzuceni tylko dlatego, że są katolikami jak np. Viviane Reding, która miałaby się zajmować w KE kwestiami sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.
Jeśli Izba Lordów nie zablokuje ustawy o równouprawnieniu, katolicy padną ofiarą nietolerancji, jakiej nie widzieli w Wielkiej Brytanii od XVIII w. – ostrzega w artykule redakcyjnym brytyjski „Daily Telegraph”.
7 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie Klubu Polonia Christiana, połączone z projekcją filmów „The Soviet Story” oraz „Fatima – orędzie tragedii czy nadziei?”. Oprócz sympatyków Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i czytelników dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, spotkanie przyciągnęło tych, którzy chcieli poznać przemilczaną w ogromnym stopniu prawdę na temat zbrodni komunizmu.
"Z punktu widzenia historycznego mocno zastanawiający jest chaos pojęciowy, jaki dotyczy systemów politycznych i ideologicznych z czasów II wojny światowej. Jako ogólnie przyjęte uznano stwierdzenie, że system hitlerowski w Niemczech zaliczyć można do ustrojów "skrajnie prawicowych", zaś ustrój stalinowski miałby być »skrajnie lewicowy«. (...) Równie wielkie zamieszanie budzi porównywanie nacjonalizmu niemieckiego z nacjonalizmami krajów katolickich, takich jak Hiszpania czy Polska. Taka uproszczona wizja świata powoduje ogromne nieporozumienia i zafałszowania w tzw. polityce historycznej i wywołuje nieprawdopodobny wręcz zamęt" - pisze w "Naszym Dzienniku" prof. Mieczysław Ryba.
Sąd okręgowy w stanie Illinois przychylił się do wniosku matki dwójki dzieci, która domagała się przyznania jej opieki nad nimi, po tym jak odeszła od męża. Kobieta ta obecnie mieszka z kochanką.
Rozpoczęta w drugiej połowie 2009 r. akcja „Twoje światło w Fatimie”, zorganizowana przez Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, wchodzi w kulminacyjną fazę. Z Krakowa wyjechał samochód z ponad tysiącem świec wotywnych od sympatyków Instytutu, które w najbliższych godzinach zapłoną przed kaplicą objawień w Fatimie. Będzie to symbol modlitw wznoszonych przez polskie rodziny do Najświętszej Maryi Panny.
Wietnamscy księża biskupi potępili władze komunistyczne za wysadzenie monumentalnego krzyża i akcję militarną, w której ucierpiały dziesiątki wiernych z parafii Dong Chiem. Po tym, jak w zastępstwie zburzonego betonowego krzyża parafianie postawili jego bambusowy odpowiednik, policja aresztowała pięć osób i zablokowała dostęp na ten teren.
Rzeczywistym celem terrorystów islamskich, którzy 6 stycznia zastrzelili sześcioro chrześcijan i policjanta w Nag Hammadi w Egipcie, był miejscowy biskup koptyjski Cyryl. Już wcześniej otrzymywał on pogróżki od fundamentalistów z powodu swojej działalności duszpasterskiej.
Nie od dziś wiadomo, że holenderski katolicyzm przeżywa poważny kryzys. On nie tylko uległ wypaczeniu. On po prostu zanika. Jak zauważył Sandro Magister w artykule zatytułowanym „W Holandii nie ma miejsca dla Dzieciątka Jezus”, który ukazał się tuż przed Bożym Narodzeniem w gazecie „L’Espresso”, Holandia „to kraj, w którym obecnie 41 proc. populacji deklaruje, że nie wyznaje żadnej religii a 58 proc. nie wie czym naprawdę jest Boże Narodzenie. To kraj, w którym dominikanie i jezuici proponują praktykowanie »mszy« bez udziału kapłana, podczas których wszyscy obecni »konsekrują« wokół »stołu«, który jest otwarty dla ludzi różnych tradycji religijnych”.
O konieczności podjęcia kolejnej reformy liturgicznej przekonany jest mistrz papieskich ceremonii, prał. Guido Marini. 6 stycznia spotkał się on z księżmi krajów języka angielskiego, przybyłymi do Rzymu w związku z obchodami Roku Kapłańskiego.
... 
466
467
468
469
470
471
472
473
474
...