Zdaniem kombatantów, przedwojennych oficerów, w Wojsku Polskim zaniechano wprowadzania tradycji II Rzeczypospolitej. Wprawdzie Ministerstwo Obrony Narodowej zobowiązało się do tego jeszcze w 1991 r., ale przez ostatnie osiemnaście lat ograniczono się głównie do nadawania sztandarów, nazw jednostek i odznak wojskowych, podczas gdy nietknięta w dużej mierze pozostała kwestia wychowania żołnierza. Nie przywrócono m.in. wpajanego przed wojną etosu rycerskiego.
Feministki z Unii Europejskiej, na czele ze szwedzką eurodeputowaną Birgittą Ohlsson, żądają uznania aborcji we wszystkich państwach członkowskich za podstawowe prawo człowieka. Zamierzają w tym celu wykorzystać istniejący w traktacie lizbońskim zapis przewidujący możliwość uruchomienia mechanizmu tzw. inicjatywy obywatelskiej.
Edir Macedo – założyciel jednej z największych wspólnot ewangelikalnych w Brazylii – został oskarżony o sprzeniewierzenie miliardów dolarów pochodzących ze składek, w większości biednych ludzi. Zarzuca mu się wykorzystanie tych pieniędzy na zakup biżuterii, stacji telewizyjnych i na inne prywatne cele.
W największym seminarium duchownym tzw. Kościoła „patriotycznego” w Chinach odnotowano spadek liczby kandydatów do kapłaństwa o jedną trzecią. Ujawnił to biskup Szanghaju – Aloysius Jin Luxian w liście na Rok Kapłański.
Antyreligijne organizacje w Hiszpanii żądają, by z życia publicznego zniknęły wszelkie odniesienia do chrześcijaństwa. Nie wystarcza im usunięcie krzyży zapowiadane przez rząd.
Kardynał Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, ostro skrytykował niedawne orzeczenie sądu wyższej instancji we Włoszech, w którym padło stwierdzenie, że nie ma istotnej różnicy prawnej pomiędzy rodziną opartą na tradycyjnym małżeństwie a rodziną opartą na konkubinacie.
Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Georgetown University na zlecenie Krajowej Konferencji Powołań Zakonnych (NRVC) wskazują, że coraz więcej amerykańskich zakonników i zakonnic to osoby w podeszłym wieku. Kryzys powołań dotknął szczególnie wspólnoty, w których zrezygnowano z habitów i elementów życia wspólnego.
Kierująca ośrodkiem koordynującym projekt badawczy siostra Mary Bendyna zauważa, że młodych ludzi przyciąga do życia konsekrowanego jego tradycyjny styl, na który składają się m.in. przebywanie we wspólnocie, wspólna modlitwa, Msza św. i liturgia godzin. „Oni naprawdę szukają wspólnot, w których nosi się habity” - podkreśla.
Doktorzy Stanton Jones oraz Mark Yarhouse z Wheaton College w Illinois na sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), które odbywało się w niedzielę w Toronto przedstawili wyniki najnowszych badań dot. terapii homoseksualistów. Stwierdzili m.in., że skłonności homoseksualne można kontrolować i skuteczna jest terapia zmieniająca je.