Kościół w Urugwaju protestuje przeciwko legalizacji adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Mimo to jest już niemal przesądzone, że odnośna ustawa przegłosowana w ub. roku w izbie niższej parlamentu, zostanie w tym tygodniu zaaprobowana przez senat.
Konsekwencją prowadzonej od dziesięcioleci laicyzacji francuskiego społeczeństwa jest spadek liczby katolików – podaje „Nasz Dziennik”. Gazeta informuje, że według ostatnich danych katolicy stanowią obecnie 64 proc. populacji w tym kraju, podczas gdy jeszcze w 1952 r. do katolicyzmu przyznawało się 81 proc. Francuzów.
Pomimo głośnych deklaracji indyjskich władz o wprowadzeniu specjalnych środków bezpieczeństwa w pierwszą rocznicę pogromów, chrześcijanie znowu padli ofiarą hinduistycznych bojówek – informuje „Radio Watykańskie” powołując się na agencję Ucan.
Kardynał Francis Arinze, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przestrzegł azjatyckich biskupów przed liturgicznymi „osobliwościami” i fałszywą koncepcją inkulturacji. Hierarcha watykański zaniepokojony jest także tańcami wykonywanymi podczas Mszy św. – donosi agencja CWN.
Media na Zachodzie coraz silniej forsują „czarną legendę” Piusa XII. Według niej papież czasów wojny milczał w sprawie Holokaustu i nie zrobił nic, aby pomóc Żydom. Watykan najwyraźniej zdecydował się przejść do kontrataku – na łamach „L’Osservatore Romano” przypomina, że jeżeli ktoś pozostał obojętny wobec Zagłady, to byli to Brytyjczycy i Amerykanie.
Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, przygotowała DVD mające „pomóc kapłanom i wspólnotom” w odprawianiu Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, czyli według Mszału z 1962 r.
„W naszym kraju nie ma miejsca na wolność sumienia” – przeciw tym słowom ministra sprawiedliwości Hiszpanii Francisco Caamano zaprotestowały organizacje zrzeszające lekarzy i obrońcy życia.
Prezes Kolegialnej Organizacji Medycznej dr Juan Jose Rodriguez Sendin stwierdził, że prawo do sprzeciwu sumienia lekarzy, którzy chcą być w zgodzie z nim, musi być szanowane niezależnie od tego, czy się ono komuś podoba czy nie.
Amerykańska komisja ds. monitorowania wolności religijnej na świecie wciągnęła Indie na tzw. czarną listę. Obejmuje ona kraje, w których mniejszości religijne czy etniczne doświadczają poważnych dyskryminacji.
Mimo licznych głosów protestu, koncert Madonny Ciccone odbył się w zaplanowanym terminie, tj. 15 sierpnia – w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W ten sposób organizatorzy zlekceważyli opinię polskich katolików, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec organizowania koncertu w tym konkretnym terminie.