W Nigerii podano wstępny bilans ubiegłotygodniowych zajść antychrześcijańskich dokonanych przez muzułmańską sektę Boko Haram. Według oficjalnych danych w czasie zamieszek śmierć poniosło niemal 800 osób, w tym przywódca islamskich fanatyków Muhammed Yusuf, ujęty a następnie zastrzelony przez tłumiące rozruchy wojsko.
Kościół katolicki w Pakistanie żąda likwidacji ustawy o bluźnierstwie, ujawnienia wniosków komisji śledczej i natychmiastowego zapewnienia odszkodowań dla ofiar pogromu chrześcijan w Godżry w stanie Pendżab z 1 sierpnia.
Organizator zniszczonej na Przystanku Woodstock wystawy antyaborcyjnej wniósł do prokuratury o wszczęcie śledztwa i ukaranie osób odpowiedzialnych za zdemolowanie wystawy.
Kościół katolicki w Wenezueli przyłączył się do społecznych protestów przeciwko rządowej decyzji o zamknięciu niezależnych stacji radiowych i telewizyjnych.
Rodzina Raszidula Amina Khandakera z Bangladeszu, który podczas pobytu w Australii przeszedł na katolicyzm, żyje obecnie w warunkach społecznej izolacji. Spotyka się także z pogróżkami ze strony miejscowych islamistów. Dom ojca nowego chrześcijanina Ruhula został zniszczony przez ekstremistów.
Już ponad 23,5 tys. osób poparło protest zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi przeciwko organizacji koncertu piosenkarki Madonny Louise Ciccone zwanej „Madonną”, w Warszawie w dniu 15 sierpnia 2009 r.
Portugalski Trybunał Konstytucyjny odrzucił możliwość zawierania „małżeństw” homoseksualnych. Uznał je za sprzeczne z konstytucją, która określa małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
- Ustawa o reformie służby zdrowia, w której nie znajdzie się zakaz finansowania aborcji z pieniędzy publicznych, jest dla mnie nie do przyjęcia – zapowiedział Anh „Joseph” Cao, pierwszy amerykański kongresmen pochodzenia wietnamskiego. Choć republikański deputowany ze stanu Lousiana wie, że może to oznaczać koniec jego politycznej kariery, to woli on „ratować swoją duszę” niż poprzeć uchwałę w jej obecnym brzmieniu.
O „sprzeciw sumienia” zaapelował do włoskich lekarzy kard. Angelo Bagnasco w związku z legalizacją chemicznej aborcji. Wprowadzenie do sprzedaży we Włoszech pigułki wczesnoporonnej RU 486 przewodniczący tamtejszego episkopatu nazwał „upadkiem cywilizacji” i zwycięstwem „prawa silniejszego”.