Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej wezwała Parlament Europejski do podjęcia debaty o pracy w niedzielę. Komunikat w tej sprawie wydał wczoraj w Brukseli sekretarz generalny COMECE, ks. Piotr Mazurkiewicz.
Dwie trzecie Hiszpanów uważa się za wierzących, lecz większość z nich nie przejmuje się nauczaniem Kościoła na tematy seksualne czy polityczne – wynika z badań niemieckiej fundacji Bertelsmanna. Mimo obecności religii w życiu społeczeństwa, „wielu Hiszpanów styka się z nią na co dzień w sposób nieuświadomiony”, tak jakby była jedynie „muzyką sączącą się w tle” – twierdzą autorzy sondażu.
Departament Skarbu USA zapowiedział, że będzie organizować szkolenia finansistów odpowiedzialnych za regulacje krajowego rynku finansowego na temat islamskiego systemu finansowego. Krytycy obawiają się, że będzie to otwarcie drogi dla finansowania islamskiego ekstremizmu.
Forum pt. „Islamskie finanse 101”, które rozpoczęło się w środę, ma pomóc osobom odpowiedzialnym za krajowy rynek finansowy w zrozumieniu zasad funkcjonowania islamskich funduszy inwestycyjnych oraz bankowości muzułmańskiej, które są istotnym czynnikiem wpływającym na kształt globalnego sektora finansowego.
We wtorkowych wyborach w USA Baracka Obamę poparło około 54 proc. amerykańskich katolików. Większość protestanckich wyborców głosowała tymczasem za Johnem McCainem (również 54 proc.). Amerykański portal „Catholic Culture” poinformował, że w siedmiu stanach, w których katolicy stanowią 30 proc. populacji, wygrał Obama. Wśród ośmiu stanów, gdzie katolicy stanowa mniej niż 5 proc. ludności, siedem poparło kandydata republikańskiego.
Nakładem Wydawnictwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach „Gość Niedzielny” ukazała się książka Franciszka Kucharczaka pt. „Tabliczka sumienia”. Wydana w ramach serii „Biblioteka Gościa” pozycja zawiera felietony autora, które od stycznia 2005 r. ukazują się co tydzień w największym polskim tygodniku katolickim.
W zebranych w „Tabliczce sumienia” tekstach autor odnosi się najczęściej do bieżących wydarzeń z życia politycznego i społecznego, rozprawiając się z dostrzeżonymi w nich przejawami antychrześcijańskiego oraz politycznie, ale także dewocyjnie poprawnego myślenia.
Kardynał Tarcisio Bertone zaapelował, aby "nareszcie" zakończyły się "instrumentalne polemiki" wokół postawy Piusa XII wobec nazizmu – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”. Kardynał Bertone odniósł się w ten sposób do protestów strony żydowskiej przeciwko beatyfikacji tego papieża.
Katolicki członek parlamentu Pakistanu Shahbaz Bhatti został nowym ministrem ds. mniejszości w rządzie swego kraju. Jak donosi agencja AsiaNews, minister ds. mniejszości jest po raz pierwszy równy rangą z innymi członkami gabinetu.
W Urugwaju proaborcyjna ustawa o tzw. zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym została ponownie odesłana do senatu. Projekt ustawy, zatwierdzony już raz przez senat, został przyjęty 4 listopada przez Izbę Deputowanych, zresztą tylko przewagą jednego głosu (49 za, 48 przeciw) – informuje Radio Watykańskie.
Przy okazji wyborów prezydenckich w trzech stanach USA zorganizowano referenda w sprawie przyjęcia do konstytucji stanowych poprawek, chroniących tradycyjne małżeństwo. W rezultacie głosowania w Kalifornii do konstytucji tego stanu zostanie wprowadzony zapis mówiący, że małżeństwo stanowi jedna kobieta i jeden mężczyzna. Na „małżeństwa” homoseksualistów nie zgodziły się także Arizona i Floryda – donosi portal LifeSiteNews.com.