Osiem lat więzienia to najwyższa kara, jaką w Rwandzie można otrzymać za zabicie 10 duchownych – donosi Radio Watykańskie. Przekonali się o tym czterej wojskowi oskarżeni o zamordowanie w 1994 r. siedmiu kapłanów i trzech biskupów, w tym przewodniczącego konferencji rwandyjskiego episkopatu, bp. Thaddée Nsengiyumvy.
O. Roy Bourgeois z amerykańskiego zgromadzenia misyjnego Maryknoll musi wycofać się ze swych publicznych deklaracji, otwarcie popierających kapłaństwo kobiet w Kościele katolickim. W innym przypadku grozi mu ekskomunika.
W sierpniu tego roku minęła niezauważenie 60. rocznica brutalnej likwidacji katolickiego „Tygodnika Warszawskiego" i drakońskich wyroków sądowych na jego redaktorów. Bezpieka zamęczyła w mokotowskim więzieniu redaktora naczelnego pisma, ks. Zygmunta Kaczyńskiego (1894-1953) - niemal zupełnie dziś zapomnianego przez ogół rodaków męczennika sprawy narodowej i Kościoła.
Nierozerwalny związek dziejów Polski z chrześcijaństwem jest tak oczywisty, że jego dowodzenie wydaje się niepotrzebne. Wszak samo powstanie państwa polskiego wiążemy z chrztem 966 roku. Wielcy bohaterowie naszych dziejów są często również wielkimi ludźmi Kościoła, a najpiękniejsze karty naszej historii związane są ze wspaniałymi aktami heroicznej obrony chrześcijaństwa. Przykładem jest choćby św. Jadwiga, królowa Polski, która zapewniła naszemu krajowi wielkość na skutek heroicznego poświęcenia dla nawrócenia Litwy. Jej małżeństwo z pogańskim, o wiele starszym księciem litewskim położyło podwaliny pod późniejszą Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Dwie kolejne chrześcijanki zastrzelono 12 listopada w Mosulu na północy Iraku. Tylko od początku października zginęło tam przynajmniej kilkunastu chrześcijan, a z miasta uciekło już ponad 13 tys. wyznawców Chrystusa.
Kard. Julian Herranz ostro skrytykował plany prezydenta elekta USA Baracka Obamy dotyczące liberalizacji prawa aborcyjnego i badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów.
W nocy z 9 na 10 listopada w miejscowości Elwak na pograniczu Kenii i Somalii porwane zostały dwie włoskie zakonnice w wieku 61 i 67 lat. Caterina Giraudo i Maria Teresa Oliviero należą do Kontemplacyjnego Ruchu Misyjnego o. de Foucauld. Od wielu lat żyją w Kenii, gdzie opiekują się przede wszystkim somalijskimi uchodźcami.
”Legalizacja aborcji nie przemieni zła w dobro. Ginie ludzka istota, matka pozostaje z niełatwymi do zagojenia ranami, a lekarz godzi w istotę swego zawodu” – stwierdzili urugwajscy biskupi w specjalnym komunikacie wydanym w związku z uchwalaniem w tym kraju pakietu legislacyjnego „o zdrowiu płciowym i rozrodczym”.
Tydzień po wyborach prezydenckich biskupi spotkali się w Baltimore, by przeanalizować dlaczego – mimo tylu ostrzeżeń hierarchów – katolicy tak licznie poparli Baracka Obamę, wybierając go 4 listopada na prezydenta USA – donosi agencja Associated Press.
O znaczeniu masonerii we francuskiej polityce oraz o sile powiązań nieformalnych jej członków mówi w wydanej niedawno w Hiszpanii książce Maurice Caillet. Autor, lekarz ginekolog i urolog, przez 15 lat należał do masonerii. Był członkiem Partii Socjalistycznej. Jego zdaniem w rządzie François’a Mitteranda było 12 członków loży, a w obecnym, Nicolasa Sarkoz’ego jest ich dwóch.