Tradycyjni redemptoryści z Papa Stronsay w Szkocji, którzy należeli do ruchu abp. Lefebvre'a, powrócili 26 lipca do jedności ze Stolicą Apostolską – podaje portal Sanctus.pl. O zdarzeniu tym poinformował oficjalnie 1 lipca wikariusz generalny wspólnoty, o. Michael Mary (CSSR).
Na mocy decyzji sądu tureckiego Hagia Sophia w Stambule w dalszym ciągu będzie funkcjonowała jako muzeum dostępne dla zwiedzających z całego świata. Jak poinformowały 3 lipca media tureckie, naczelny sąd administracyjny w Ankarze zablokował w ten sposób starania jednego ze stowarzyszeń kulturalnych, aby zmienić funkcję liczącej niemal 1 500 lat świątyni i na nowo przeznaczyć na meczet.
Arcybiskup Edynburga, kard. Keith O'Brien, zaapelował do członków parlamentu brytyjskiego, aby zablokowali dalszą „liberalizację” ustawodawstwa aborcyjnego. W liście opublikowanym 2 lipca kardynał apeluje do sumień parlamentarzystów.
Coraz mniej mieszkańców Wielkiej Brytanii żyje w związkach małżeńskich. Osoby zamężne należą do mniejszości – zwraca uwagę brytyjski dziennik „The Daily Telegraph” powołując się na raport krajowego instytutu statystycznego.
Zwierzchnicy wspólnot anglikańskich w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii skrytykowali deklarację ogłoszoną 29 czerwca w Jerozolimie przez uczestników Światowej Konferencji ds. Przyszłości Kościoła Anglikańskiego. Jednym z punktów deklaracji było uznanie chrześcijańskiej wizji małżeństwa mężczyzny i kobiety oraz zasad moralnych wierności małżeńskiej.
Lefebryści oficjalnie ustosunkowali się do ultimatum postawionego w ubiegłym miesiącu przez Stolicę Apostolską – informuje Radio Watykańskie. W wydanym 1 lipca oświadczeniu, rzecznik prasowy Bractwa św. Piusa X wyraził żal, że wiadomość o całej sprawie, wbrew przyjętym zwyczajom, przedostała się do prasy, co postawiło bractwo w sytuacji medialnej presji. Jednocześnie dał do zrozumienia, że wymagania postawione przez Stolicę Apostolską same w sobie nie są problemem
Policja w brazylijskim Sao Paulo aresztowała nastoletnią lesbijkę Tainę de Campos Rosa podejrzewaną o współudział w zleceniu morderstwa własnej matki, która sprzeciwiała się jej związkowi z inną kobietą.
Prezydent Czech Vaclav Klaus wyraził nadzieję w rozmowie opublikowanej w "Lidovych novinach", że Trybunał Konstytucyjny lub Senat uniemożliwią ratyfikację Traktatu Lizbońskiego – informuje serwis internetowy „Rzeczpospolitej”. Klaus przyjął z radością wywiad polskiego prezydenta, w którym Lech Kaczyński uznał za "bezprzedmiotowe" złożenie podpisu pod ratyfikacją nowego traktatu UE po fiasku referendum w Irlandii.
W 400. rocznicę powstania miasta Quebec, 1 lipca br. gubernator generalny Michaëlle Jean odznaczyła Orderem Kanady „cieszącego się” złą sławą aborcjonistę i wojującego ateistę Henry’ego Morgentalera. Order ten jest najwyższym odznaczeniem cywilnym w Kanadzie. Decyzja ta zbulwersowała obrońców życia – donosi portal LifeSiteNews.com.
W USA nie cichną komentarze w sprawie zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych w Kalifornii. Decyzję stanowego Sadu Najwyższego w tej sprawie potępił ostatnio biskup Orlando Thomas Wenski, który określił ją mianem „skrajnego aktywizmu sędziowskiego”. Hierarcha przypomniał jednocześnie, że toczące się „wojny kulturowe” w społeczeństwie są dalekie od zakończenia – donosi Catholic News Agency.