Na południu Polski, w malowniczym górzystym krajobrazie nad brzegami rzeki Skawy leży małe miasteczko Maków Podhalański. W tutejszym kościele parafialnym od wieków czczony jest obraz Matki Bożej Makowskiej.
Pierwsza informacja o wizerunku pochodzi z roku 1590, gdy ks. Wojciech Dąbski umieścił go w drewnianym kościółku pw. św. Klemensa. Kiedy w 1705 roku w Makowie wybudowano nowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego, parafianie wyrazili pragnienie umieszczenia obrazu w większej świątyni. Dlatego proboszcz, ks. Michał Karliński w 1745 roku poprosił metropolitę krakowskiego o zgodę na przeniesienie obrazu. W liście do biskupa po raz pierwszy nazwano wizerunek Matki Bożej Makowskiej „łaskami słynącym”.
Wyobrażenie to jest klasyczną Hodegetrią: Maryja trzyma na lewej ręce Dzieciątko, które prawą dłoń wyciąga w geście błogosławieństwa, a w lewej przytrzymuje Pismo Święte. Suknia Bożej Rodzicielki, spięta złotą broszką z rubinem, jest koloru ciemnozielonego, który symbolizuje władzę i cześć; na prawym ramieniu ma wyszytą dwunastoramienną gwiazdę z monogramem IHS. Wokół głów Matki Bożej i Jezusa widnieją złote nimby, a dwaj aniołowie przytrzymują koronę Niepokalanej. Tło wypełniają powtarzające się motywy roślinne. W czasie wizytacji biskupich w XVIII i XIX wieku na obraz nałożono pięć srebrnych sukienek oraz trzy srebrne korony.
Historyczne dokumenty wspominają o silnym kulcie i wielu wotach składanych przed obrazem jeszcze w starym kościółku św. Klemensa. Po II wojnie światowej naliczono w sumie 2809 wotów z różnych okresów. Na 100-lecie ogłoszenia przez papieża bł. Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny setki rodzin przed obliczem Makowskiej Pani poświęciły się Jej Niepokalanemu Sercu.
W 1979 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny ukoronował makowski obraz, przed którym sam modlił się w czasie swoich górskich wędrówek. Co roku 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia – do Makowa zjeżdżają z całego Podhala na odpust rodziny w strojach ludowych. Ich miłość do Maryi wyrażają słowa pieśni: Ciebie chwalimy, o Ty Matko Boska, Bo jesteś nasza i jesteś Makowska.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy