Osiem lat po zakończeniu Objawień Fatimskich, 10 grudnia 1925 roku, siostrze Łucji ukazała się Matka Boża z Dzieciątkiem na rękach i pokazała jej swoje Serce otoczone cierniami. Maleńki Jezus powiedział: Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał.
Następnie do Łucji zwróciła się Maryja: Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię Świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.
Pomimo szoku, jaki wywołały Objawienia Fatimskie w 1917 roku, zwłaszcza na świadkach Cudu Słońca, ludzkość się nie nawróciła. Co prawda I wojna światowa, zgodnie z obietnicą Maryi, wkrótce się skończyła, ale jej skutkiem była utrata wiary przez wielu ludzi. W Rosji do władzy doszli bolszewicy, wprowadzając bezbożny system jawnie zwalczający chrześcijaństwo. W wielu innych państwach także ujawniały się niepokojące przemiany społeczne, zapowiadające odejście od Boga coraz większej liczby dusz. Jednocześnie rodziły się błędne ideologie i postawy, które miały doprowadzić do wybuchu kolejnej, jeszcze gorszej wojny…
Pan Jezus przedstawił siostrze Łucji pięć grzechów popełnianych przez ludzi, które najbardziej ranią Serce Jego Najświętszej Matki:
Jako formę wynagrodzenia za zniewagi, których doznaje Jej Niepokalane Serce, Maryja wskazuje nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca. Jego warunki są bardzo proste. W ciągu pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca należy:
Do Spowiedzi Świętej należy przystąpić pobożnie, pamiętając o pięciu warunkach dobrej spowiedzi: rachunku sumienia, żalu za grzechy, mocnym postanowieniu poprawy, wyznaniu grzechów Panu Bogu za pośrednictwem kapłana i zadośćuczynieniu Bogu i bliźniemu. Nie zapominajmy także o starannym odprawieniu zadanej pokuty. Do spowiedzi należy przystąpić w pierwszą sobotę lub przed tym dniem z intencją (wypowiedzianą kapłanowi) wynagrodzenia za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi. Jako że Pan Jezus wymienił ich pięć, to logicznie w kolejne pierwsze soboty można przystąpić do spowiedzi w intencji wynagrodzenia za jedną z pięciu zniewag.
Komunię Świętą należy przyjąć z szacunkiem i czcią dla Najświętszego Sakramentu, najlepiej już po odprawieniu pokuty, także w intencji zadośćuczynienia za zniewagi przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Po jej przyjęciu można odmówić jakąś modlitwę dziękczynną za dar, jakim jest przywilej karmienia się Ciałem Pańskim.
Różaniec również odmawiamy w intencji zadośćuczynienia za grzechy wymienione przez Dzieciątko Jezus jako najbardziej obrażające Jego Matkę. Od „zwykłego” Różańca różni się tylko tym, że na zakończenie każdego Zdrowaś Maryjo po słowach owoc żywota Twojego, Jezus możemy wymówić wezwanie (w każdej tajemnicy inne):
Ostatnim elementem nabożeństwa jest piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną z piętnastu tajemnic różańcowych. W tym zakresie Matka Najświętsza pozostawia nam dużą dowolność formy. Może to być na przykład przeczytanie fragmentów Ewangelii dotyczących wybranych tajemnic czy też opublikowanych rozważań różańcowych. Najważniejsze jest jednak, aby poświęcić przecież tak niewiele naszego czasu Matce Bożej, pokazać Jej, że o Niej myślimy i pragniemy naprawić to, co zatwardziali grzesznicy zniszczyli w przymierzu pomiędzy ludźmi a Bogiem i Jego Najświętszą Matką.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy