Słynący cudami wizerunek Matki Bożej Podgórskiej, znajdujący się w toruńskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, został namalowany przez miejscowego artystę Kazimierza Łukaszewicza prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XVIII wieku.
Podgórska Maryja nosi miano Niepokalanej Królowej Rodzin. – Szczególne łaski otrzymują tutaj rodziny modlące się o wiarę, miłość i zgodę, jak również małżonkowie modlący się o dar potomstwa – mówi o. Robert Nikel OFM, kustosz sanktuarium.
Klasztor w toruńskim Podgórzu ufundował w 1644 roku dla franciszkanów starosta pobliskiego Dybowa i kasztelan bydgoski Stanisław Sokołowski. W trakcie oblężenia Torunia przez Szwedów, w klasztorze schronienie znalazł król Jan Kazimierz z żoną Ludwiką Marią i dworem. Z wdzięczności za zwycięstwo odniesione podczas potopu nad Szwedami para królewska ufundowała świątynne ołtarze.
Przy klasztorze – do czasów kasaty w 1832 roku – działało Bractwo Niepokalanie Poczętej Najświętszej Maryi Panny. W okresie międzywojennym jego misję kontynuowało Bractwo Mariackie, które opiekowało się ołtarzem mieszczącym cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
2 lutego 2015 roku, w święto Ofiarowania Pańskiego, biskup toruński Andrzej Suski wydał dekret ustanawiający kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła sanktuarium diecezjalnym. 29 kwietnia tego samego roku papież Franciszek pobłogosławił korony dla podgórskiego obrazu.
W każdą środę wieczorem w Sanktuarium odmawiana jest nowenna i odprawiana Msza Święta ku czci Matki Bożej Podgórskiej w intencji małżeństw i rodzin. Z kolei w pierwsze soboty odprawiana jest Msza Święta za żyjących i zmarłych czcicieli Niepokalanej Królowej Rodzin.
W obecnych, tak wrogich dla rodziny czasach, ojciec Nikel zaprasza pielgrzymów przed oblicze Podgórskiej Pani słowami: – Przybywajcie do naszego franciszkańskiego Sanktuarium: narzeczeni i małżonkowie, dziadkowie i jubilaci, rodzice wraz z dziećmi, szczęśliwi i przeżywający kryzysy lub rozpad swojego małżeństwa. Maryja pragnie modlić się z wami i za was.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy