Moises Naim, doradca w Carnegie’s International Economics Program, zajmujący się analizami globalnej gospodarki i polityki przestrzega, by zamiast koncentrować się na sprawach Grecji, baczniej przyglądać się temu, co dzieje się w Chinach. Jego zdaniem istnieją poważne symptomy świadczące o wyraźnym pogorszeniu się koniunktury w Chinach, rosnącym zadłużeniu państwa i przedsiębiorstw. Szerzy się także korupcja na niebywałą skalę. Te i inne niepokojące tendencje mogą – jego zdaniem – doprowadzić do wstrząsu w gospodarce chińskiej, a w konsekwencji – do wstrząsu na rynkach światowych.
Amerykański Sąd Najwyższy rozpoczął 5 października br. przesłuchania w sprawie nauczycielki szkoły protestanckiej, zwolnionej z powodu nieakceptowania nauczania ewangelicko-luterańskiego. Przy okazji sprawy Cheryl Perich przeciw Hosanna-Tabor Evangelical-Lutheran Church, pełnomocnik reprezentująca prokuratora generalnego zakwestionowała wyłączne kapłaństwo mężczyzn w Kościele katolickim. Przedstawicielka rządu uznała, że w celu uporania się z dyskryminacją przy zatrudnianiu, trzeba będzie „zająć się” sprawą wyłączenia grup religijnych spod działania ustawy o niedyskryminacji przy zatrudnianiu.
Irlandzki minister sprawiedliwości, Alan Shatter zaniechał obrony krajowego prawa dotyczącego aborcji przed organami ONZ. Obrońcy życia są oburzeni tym, że minister nie był w stanie bronić stanowiska, które podziela zdecydowana większość społeczeństwa irlandzkiego.
– Zakaz sodomii nadal obowiązuje. Nie chcemy mieć z tym nic wspólnego – oświadczył abp Barry Hickey, ordynariusz Perth, głównego miasta w zachodniej Australii. Australijski Kościół grozi rezygnacją z tak zwanych ślubów konkordatowych, jeśli Australia rozszerzy definicję małżeństwa o związki jednopłciowe – informuje Radio Watykańskie.
„Nie ma czegoś takiego jak »prawo« do aborcji” – przekonywał ostatnio Mikołaj Windsor na łamach gazety „The Daily Telegraph”. Lord Windsor, najmłodszy syn księcia Kentu i kuzyn królowej Elżbiety II, przeszedł na katolicyzm i obecnie aktywnie broni tradycyjnych wartości moralnych. Szczególnie ostro sprzeciwia się aborcji, którą porównuje do eugeniki.
Jeśli prawica zwycięża w publicznym dyskursie jakiegokolwiek państwa, to dzieje się tak z reguły nie w wyniku ofensywy propagandowej, ale kompromitacji dotychczasowych bohaterów sceny politycznej. Gdy społeczeństwo jest już zmęczone, zbulwersowane i poruszone aferami lub druzgocącą kraj niekompetencją lewicy, szansę mają siły mówiące o tradycji, wartościach, sprawiedliwości i narodowej dumie - pisze Piotr Falkowski na łamach "Naszego Dziennika".
Oburzenie i przerażenie rzezią Koptów w Egipcie wyraziła Stolica Apostolska. – Protest chrześcijan po spaleniu ich kościoła był słuszny i uzasadniony. Domagali się poszanowania należnych im praw i pokoju, a tymczasem odpowiedziano im przemocą i śmiercią – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Leonardo Sandri, hierarcha który w Watykanie odpowiada za Kościoły Wschodnie.
– Trwa proces eliminowania Kościoła z życia publicznego – uważa bp Henryk Tomasik. Biskup radomski mówił o tym w pierwszym programie „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.
Po krwawych zamieszkach 9 października na ulicach Kairu przedstawiciele Kościoła koptyjskiego oskarżają egipskie siły bezpieczeństwa o śmierć kilkudziesięciu osób. Według ostatnich doniesień, w wyniku starć podczas demonstracji Koptów, protestujących przeciwko niedawnemu atakowi na jeden z ich kościołów, zginęło 35 osób, a 300 zostało rannych.