Amerykański episkopat po raz pierwszy zajmie oficjalne stanowisko w sprawie eutanazji. Wymaga tego wzmożona działalność ruchów domagających się legalizacji tego procederu – podkreśla kard. Daniel Di Nardo, przewodniczący komisji Episkopatu ds. Obrony Życia. Stosowny dokument zostanie przyjęty podczas obecnych obrad amerykańskich biskupów – informuje Radio Watykańskie.
Szykuje się kolejny spór przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu o obecność krzyża w sferze publicznej. Włoch Luigi Tosti zapowiedział, że odwoła się tam w sprawie wykluczenia go z grona sędziów po tym jak odmawiał pracy z powodu krzyża wiszącego w sali rozpraw.
Walka w obronie tradycyjnego małżeństwa w USA prowadzona jest w główniej mierze przez organizacje świeckie. Zdarza się, że poszczególni hierarchowie osobiście angażują się w akcje w tej sprawie w swoich diecezjach. Ostatnio biskupi zdecydowali się utworzyć specjalną komisję ds. obrony małżeństwa w ramach komitetu ds. świeckich, małżeństwa i życia rodzinnego oraz młodzieży.
Zdecydowana większość Polaków - 65 proc. - uznaje, że prawo powinno bezwarunkowo chronić życie dziecka od poczęcia – wynika z badań, przeprowadzonych na początku czerwca na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie. Największe poparcie dla bezwarunkowej ochrony życia dzieci nienarodzonych odnotowano w grupie wiekowej 15-24 lata. Aż 76 procent badanych w tym wieku zgadza się z bezwarunkową ochroną życia, a jedynie co piąty (19 procent) dopuszcza zabicie dziecka w przypadku wykrycia poważnej choroby.
O uznanie polityki prorodzinnej jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej zwrócił się ponownie do premiera Donalda Tuska Zespół ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
Międzynarodowa komisja przy Kongregacji Nauki Wiary badającą domniemane objawienia w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie daleka jest od wypracowania swojego stanowiska – powiedział kard. Camillo Ruini. Były papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej przewodniczy jej pracom.
„Od trzech miesięcy nie widziałam słońca. W mojej celi nie ma okna. Jest węższa niż moje wyciągnięte ramiona i nikt jej nie sprząta” – napisała Asia Bibi w wyznaniach, które przedostały się z więzienia. 14 czerwca minęły dwa lata od chwili, kiedy pakistańska chrześcijanka została ona uznana za bluźnierczynię, ponieważ w rozmowie z muzułmanką broniła swej wiary w Chrystusa.
Do szczególnej modlitwy w kościołach i w domach za sprawę projektu ustawy całkowicie chroniącej prawo do urodzenia każdego bez wyjątku dziecka poczętego wezwał bp Tadeusz Rakoczy. List ordynariusza przeznaczony do odczytania w świątyniach diecezji bielsko-żywieckiej przypomina, że w oparciu o dotychczas obowiązujące w Polsce prawo, które dopuszcza w 3 przypadkach prawną możliwość zabicia dziecka poczętego, około 500 dzieci rocznie było poddawanych aborcji. Hierarcha wsparł także ogólnopolską akcję „Zadzwoń do posła”
Na zakończenie węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej w brukselskiej katedrze św. Michała i św. Guduli abp André-Joseph Léonard przewodniczył 14 czerwca Mszy św. dziękczynnej w intencji naszego kontynentu. Wraz z prymasem Belgii koncelebrowali ją nuncjusz apostolski przy UE abp André Dupuy, przedstawiciel Belgii w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) bp Jean Kockerols i prymas Węgier kard. Péter Erdő. We Mszy uczestniczyli prezydent Węgier Pál Schmitt i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.
„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać - oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (bł. Jan Paweł II), pod takim hasłem z udziałem mieszkańców Częstochowy, członków ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej odbył się 15 czerwca I Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnej Góry.