Kościoły w Meksyku coraz częściej padają ofiarą złodziei. W ciągu ostatnich 17 lat liczba napadów na świątynie wzrosła o 600 proc. Szacuje się, że co tydzień okradanych jest w tym kraju 26 kościołów. Zyski z tego zbrodniczego procederu sięgają 8 mln dolarów rocznie.
Parlament Europejski potępił oficjalnie rząd Litwy za chęć uchwalenia ustawy, zakazującej „publicznej promocji związków homoseksualnych”. Ustawa przewiduje grzywny w wysokości od 580 do 2,9 tys. euro. Podczas 19 sesji plenarnej członkowie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu głosowali za przyjęciem rezolucji „w sprawie naruszenia wolności słowa i dyskryminacji na podstawie orientacji seksualnej na Litwie".
Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotykają się w poniedziałek w Brukseli, mają ogłosić apel o poszanowanie praw mniejszości religijnych na świecie. Do potępienia przemocy wobec chrześcijan na Bliskim Wschodzi i w Afryce wezwał niedawno Parlament Europejski. Jednak, ku zaskoczeniu eurodeputowanych, w projekcie unijnej deklaracji nie ma słowa o chrześcijanach – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.
200 mln chrześcijan rocznie jest na całym świecie brutalnie prześladowanych z powodu wiary, a w co trzecim kraju brak pełnej wolności religijnej – wynika z przedstawionego wczoraj w Warszawie raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Raport PKWP ukazuje się w Polsce po raz trzeci. Jego omówienia dokonał podczas briefingu dla dziennikarzy w sekretariacie Episkopatu Polski ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
Jeszcze nie ustały kontrowersje związane z pobraniem organów od sparaliżowanej Belgijki, która poprosiła o eutanazję, a tamtejsi lekarze już wystąpili z propozycją, by upowszechnić tę praktykę. Opisali szczegółowo, jak należy postępować w tego typu przypadkach.
„Wolność wyznania w Europie stoi pod znakiem zapytania, ze względu na świecką nietolerancję lewicy” – alarmuje austriacka organizacja pozarządowa zajmująca się monitoringiem prześladowań chrześcijan w Europie. Podczas, gdy islamscy ekstremiści wciąż atakują wspólnoty chrześcijańskie w Egipcie, Iraku, Pakistanie i na całym Bliskim Wschodzie oraz w Azji, w kolebce chrześcijaństwa - w Europie Zachodniej – narastają ograniczenia w zakresie publicznego wyrażania przekonań religijnych przez chrześcijan.
Zakaz zawierania we Francji małżeństw homoseksualnych jest zgodny z ustawą zasadniczą – zdecydowała Rada Konstytucyjna. Tym samym odrzucono starania pary lesbijek, które starały się o zawarcie takiego związku – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.
U nas to już żadnej Polski nie ma. Chcą nam zostawić tylko piosenkę i chorągiewkę" - tak brzmiała diagnoza stanu państwa zasłyszana ostatnio z ust pewnego taksówkarza-aforysty z Wrocławia. Osobiście gotów jestem się spierać, czy aby z tą chorągiewką to nie nadmiar optymizmu [...] - stwierdza na łamach "Naszego Dziennika" reżyser i publicysta Grzegorz Braun.
Islamskie organizacje terrorystyczne przygotowują zamach na federalnego ministra ds. mniejszości religijnych Shahbaza Bhatti, który jest katolikiem. Informację na ten temat przekazał watykańskiej agencji misyjnej FIDES Ogólnopakistański Sojusz Mniejszości (APMA) – sieć, skupiająca istniejące w Pakistanie mniejszości religijne, której minister był założycielem i jest do dzisiaj przewodniczącym.
Przemawiając z okazji Światowego Dnia Mediów Ojciec Święty wskazał na ogromny potencjał Internetu. Papież przestrzegł – zwłaszcza młodych ludzi – przed alienacją i depersonalizacją w sieci.