Jak Pan Bóg chce kogoś ukarać, to mu najpierw rozum odbiera – mówi stare przysłowie.
Patrząc na Polaków A.D. 2010 można było wyraźnie zauważyć narastające zamroczenie intelektualne i zanik zwyczajnego zdrowego rozsądku nie tylko w życiu publicznym, ale również prywatnym. Gdyby mi przyszło podsumować ubiegły rok w jednym zdaniu, to narzuca się jedno określenie „Hulaj dusza piekła nie ma!”.
Duchowni katolickiego kościoła koptyjskiego w Egipcie uważają, że ostatni brutalny zamach bombowy na chrześcijan, był aktem politycznej destabilizacji i sygnałem nasilającej się radykalnej „islamizacji” kraju.
Związek Nauczycieli Katolickich (OECTA) w Ontario pozostaje w sporze z biskupami, którzy zabronili współpracy organizacji katolickich z homoseksualistami, zabiegającymi o otwieranie swoich klubów w szkołach.
Gazeta „The California Catholic Daily” donosi o rosnących wpływach w Watykanie amerykańskiego kardynała Raymonda Burke’a, zdecydowanie broniącego tradycyjnego nauczania Kościoła katolickiego. Kardynał znany jest z ostrej krytyki amerykańskich polityków „katolickich” postępujących wbrew nauczaniu Kościoła, którzy popierają legalizację aborcji i małżeństwa homoseksualne.
Niemałe poruszenie na forach internetowych wywołała ostatnio nominacja papieska. Benedykt XVI powołał na członka zwyczajnego Papieskiej Akademii Nauk brazylijskiego neurologa, wykładowcę na wydziale neurobiologii w Duke Univeristy, dr Miguela Nicolelisa.
Wisława Szymborska, którą 17 stycznia obecny prezydent RP odznaczy na Wawelu Orderem Orła Białego, "pierwsza dama polskiej poezji" - dla arbitrów elegancji w świecie literackim - była sygnatariuszką (m.in. wraz ze Sławomirem Mrożkiem) manifestu kilkudziesięciu krakowskich twórców, którego celem było zachęcenie komunistycznych władz do przyspieszenia wykonania wyroku śmierci na uwięzionych księżach kurii krakowskiej, oskarżonych o "szpiegostwo i dywersję za amerykańskie pieniądze" - napisała na łamach "Naszego Dziennika" Ewa Polak-Pałkiewicz.
– Eksperyment anglikański nie powiódł się i wspólnota ta jest w rozpadzie – tymi słowami John Broadhurst, były anglikański „biskup” Fulham, skomentował swoje przejście do Kościoła katolickiego. W rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress powiedział on, że wspólnota anglikańska jest dziś podzielona bardziej niż kiedykolwiek przedtem.
Biskupi mają prawo wyrażać osąd moralny o kwestiach dotyczących polityki i będą tak czynić zawsze, gdy wymagają tego prawa człowieka – podkreślił abp Ubaldo Santana, otwierając 7 stycznia sesję plenarną episkopatu Wenezueli. Przewodniczący episkopatu stanął w obronie arcybiskupa stolicy kraju, kard. Jorge Urosy, który w ostatnich miesiącach był ostro atakowany przez czynniki rządowe za swe krytyczne wypowiedzi o polityce prezydenta Hugo Cháveza – informuje Radio Watykańskie.
Irlandzkie organizacje oraz politycy, chcący zliberalizować przepisy aborcyjne, wykorzystują w sposób nieuzasadniony niedawne orzeczenie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie kobiety, która uśmierciła swoje nienarodzone dziecko w Wielkiej Brytanii.
W czasie uroczystego zakończenia jubileuszu katolicyzmu w Wietnamie kard. Ivan Dias skrytykował ostro zastój w misyjnej działalności we współczesnym Kościele. Papieski wysłannik na tę uroczystość, a zarazem szef misyjnej dykasterii w Watykanie, przypomniał, że Azjaci otrzymali wiarę dzięki ofiarnemu i odważnemu przepowiadaniu licznych misjonarzy z dalekich krajów. – Głosili oni Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie, jedynym Zbawicielu, często oddając za to życie – przypomniał hierarcha, który sam jest Hindusem.