Indonezja podlega systematycznej kolonizacji przez radykalne ugrupowania islamskie. A państwo jest zbyt słabe, by powstrzymać ten proces – ostrzega przewodniczący tamtejszego episkopatu. Bp Martinus Situmorang odniósł się w ten sposób do kilkudziesięciu ataków na wspólnoty chrześcijańskie, do jakich doszło w tym kraju w ostatnich dniach – informuje Radio Watykańskie.
„Dość już eksperymentów liturgicznych, kościół jest miejscem ciszy i modlitwy” – taki tytuł nosi wywiad z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowany w świątecznym wydaniu włoskiego dziennika „Il Giornale”. Kard. Antonio Cañizares Llovera ujawnia w nim, że Benedykt XVI polecił jego dykasterii odnowić liturgię zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, a zarazem w harmonii z liturgiczną tradycją Kościoła, czyli według propagowanej przez Papieża tzw. hermeneutyki ciągłości – donosi Radio Watykańskie. Hierarcha przyznaje, że liturgia została „zraniona” arbitralnymi deformacjami, mającymi swoje źródło między innymi w sekularyzacji, która dokonuje się niestety również wewnątrz Kościoła.
Minister ds. rodziny we francuskojęzycznej prowincji Quebec w Kanadzie, Yolande James zabroniła placówkom przedszkolnym subsydiowanym z budżetu państwa, eksponowania symboliki religijnej i pielęgnowania tradycji religijnych. Trzylatki w tym roku zamiast śpiewać piękne kolędy, śpiewają ballady Crosby’ego.
Rząd federalny Szwajcarii rozpatruje możliwość zniesienia zakazu związków seksualnych między krewnymi – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Gazeta przypomina, że w kraju tym, uchodzącym za „jeden z najbardziej tolerancyjnych” w Europie, legalne są już: homoseksualne związki partnerskie, aborcja i wspomagane samobójstwa.
Większość najpopularniejszych świątecznych piosenek granych przez stacje radiowe w USA napisali twórcy żydowskiego pochodzenia – wynika z zestawienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP). Kompozytorzy pochodzenia żydowskiego „pomogli stworzyć pełną nostalgii mitologię, potrzebną do przekształcenie Bożego Narodzenia w sekularne święto konsumpcji”.
„Podczas gdy Stany Zjednoczone koncentrują się na umocnieniu pokoju na Bliskim Wschodzie i kontroli zbrojeń z Rosją, w bliskim sąsiedztwie, w Wenezueli Hugo Chavez umacnia swoją władzę” – zauważa „The Christian Science Monitor”. Ostatnio parlament przyjął prawo, zgodnie z którym prezydent Wenezueli będzie mógł rządzić przy pomocy dekretów.
Stanom Zjednoczonym udało się przywrócić w rezolucji potępiającej niesprawiedliwe egzekucje, zdanie odnoszące się do zabijania ze względu na „orientację seksualną”. W ub. miesiącu delegacje państw zachodnich były bardzo rozczarowane z powodu przyjęcia przez komisję praw człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych wniosku państw arabskich, by z rezolucji usunąć określenie odnoszące się do zabijania ze względu na „orientację seksualną”.
Islamscy ekstremiści coraz śmielej poczynają sobie w naszym kraju – ostrzega hiszpański prawicowy dziennik „ABC”. W co dziesiątym z prawie tysiąca istniejących w Hiszpanii meczetów i muzułmańskich domów modlitwy głoszone są kazania, które można by potraktować jako wezwania do islamskiej świętej wojny – dżihadu. Z tego powodu dziesiątki pochodzących z Algierii i Maroka imamów trafiło już do kartotek policyjnych – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.
Opinię otwierającą drogę do tworzenia ludzko-zwierzęcych hybryd genetycznych wydał 22 grudnia Sąd Najwyższy Kanady. Radio Watykańskie podkreśla, że był on w tej sprawie głęboko podzielony. Pięcioma głosami sędziów przeciw czterem, Sąd Najwyższy uznał, że decyzja o karalności czy bezkarności eksperymentów, w których łączy się genomy ludzkie ze zwierzęcymi, należy do prawodawstwa prowincjonalnego, a nie federalnego. Uważa ją bowiem za sprawę służby zdrowia.