Amerykański kard. Raymond Burke, prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, przewodniczący Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że żaden komentarz Ojca Świętego zawarty w książce „Światłość świata” nie zmienia ani trochę nauczania Kościoła odnośnie zakazu stosowania prezerwatyw. Zapytany przez dziennikarza gazety „The National Catholic Register”, co właściwie papież chciał powiedzieć, „czy mówi, że w niektórych przypadkach stosowanie prezerwatyw może być dozwolone?,” hierarcha odparł: – Nie, nic takiego nie mówi. Nie widzę żadnej zmiany w nauczaniu Kościoła.
Obecnie żadna z liczących się sił politycznych w Polsce nie kwestionuje naszego członkostwa w NATO i nie jest to również celem niniejszego artykułu. Jednak ten powszechny, bardzo pożyteczny i pożądany konsens spowodował, niestety, jedno bardzo negatywne zjawisko w postaci zaniku dyskusji na temat wiarygodności i zdolności NATO do wypełniania swoich zobowiązań w dłuższej perspektywie czasowej – pisze dr Grzegorz Kwaśniak na łamach „Naszego Dziennika”.
Zdjęcie krzyży ze ścian w instytucjach państwowych, wprowadzenie do szkół etyki zamiast religii, usunięcie z konstytucji odniesienia do Boga, zaprzestanie transmisji radiowych niedzielnych nabożeństw – to niektóre z postulatów wysuniętych przez laicką grupę inicjatywną w SPD. O radykalnym laicyzmie, który coraz silniej daje o sobie znać, pisze w korespondencji z Niemiec dziennik „Rzeczpospolita”.
Przeciw nowemu prawu godzącemu w wolność edukacji zaprotestowała konferencja zakonników Portugalii. W oficjalnej nocie wyżsi przełożeni 150 męskich i żeńskich zakonów i zgromadzeń zakonnych zwracają uwagę, że wprowadzony w tym miesiącu rządowy dekret ustawodawczy zagraża istnieniu szkół prywatnych – informuje Radio Watykańskie.
Argentyńska parlamentarzystka, Alicia Gutierrez wystąpiła z wnioskiem usunięcia ze sfery publicznej wszelkich symboli religijnych, by nikogo nie dyskryminować. Ostro sprzeciwił się temu abp Jose Maria Arancerdo z diecezji Santa Fe de la Vera Cruz, który stwierdził, że niepotrzebnie wywołuje się problem, który nie istnieje.
Hiszpańska lewica przygotowuje się do zalegalizowania w kraju eutanazji. Rząd premiera José Rodrigueza Zapatero zapowiedział, że w marcu przyszłego roku przyjmie ustawę o opiece paliatywnej i „godnej śmierci”. Hiszpańskie Forum Rodziny ostrzega, że chodzi o ustawę niesprawiedliwą i groźną, będącą promocją eutanazji – informuje Radio Watykańskie.
W Kanadzie Sąd Najwyższy zajął się rozpatrzeniem konstytucyjności prawa, zabraniającego poligamii. Po wielu nieudanych próbach ścigania poligamii w prowincji Brytyjskiej Kolumbii, prokurator generalny zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby ten rozstrzygnął, czy prawo zakazujące poligamii jest zgodne z Kanadyjską Kartą Praw i Wolności Obywatelskich. Ma on także rozstrzygnąć, jakie ewentualnie zarzuty mogą być stosowane w odniesieniu do osób, które dopuszczają się poligamii, zwłaszcza z nieletnimi.
Słynna już wypowiedź papieża Benedykta XVI dotycząca stosowania prezerwatyw przez „męską prostytutkę” wywołała wiele zamieszania, głównie za sprawą świeckich mediów, które po pierwsze przedstawiły ją w oderwaniu od szerszego kontekstu, a po drugie ją nadinterpretowały, chcąc widzieć w tym przełom w samym nauczaniu Kościoła dotyczącym antykoncepcji. Jak przyznaje wielu komentatorów katolickich, największą winą za ten stan rzeczy należy jednak obarczyć samą gazetę watykańską „L’Osservatore Romano”
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończył w listopadzie br. przygotowywanie badania kultury sakralnej w Polsce. W przyszłym roku zbadane zostanie dziedzictwo kultury polskiej, które znajduje się pod opieką Kościoła katolickiego. Według danych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków spośród 61 tys. obiektów zabytkowych w Polsce - 37 tys. to zabytki sakralne (około 60%).