W związku z publikacją, która ukazała się w 37 numerze „Faktów i Mitów” z 17 września 2009 r. pt. „Spowiedź kontrolowana”, głos zabrała przewodnicząca Rady Etyki Mediów Magdalena Bajer. Ocenia ona, że publikacja narusza podstawowe reguły przyzwoitości.
183 przedstawicieli Izby Reprezentantów podpisało się pod listem do speaker Nancy Pelosi, grożąc, że jeśli pod głosowanie Izby nie zostaną poddane tzw. poprawki pro-life do reformy zdrowia, sprawią, iż w ogóle nie dojdzie do głosowania nad tą ustawą. Kongresmeni nie chcą za wszelką cenę dopuścić do finansowania z pieniędzy podatników aborcji.
Trzy tysiące polskich franciszkanów świętuje od wczoraj (30 września) jubileusz 800-lecia zakonu założonego przez św. Franciszka z Asyżu. Ogólnopolskie obchody zakończą się w liturgiczne wspomnienie Biedaczyny z Asyżu, 4 października, uroczystą Eucharystią w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
W Polsce jubileusz obchodzi dziesięć rodzimych prowincji franciszkańskich, należących do trzech gałęzi Zakonu: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów. Miejscem centralnych obchodów jest Kraków, w którym swoje siedziby mają cztery prowincje franciszkańskie. Mieści się tam także najstarszy w Polsce klasztor franciszkański, istniejący od 1236 r.
Sąsiedztwa rodziny ateistycznej nie chce 57 proc. Turków, 42 proc. wypowiedziało się przeciwko żydowskim sąsiadom, sąsiedztwo chrześcijan jest niemiłe dla 35 proc - wynika z sondażu przeprowadzonego przez turecki ośrodek badania opinii publicznej. Jego wyniki opublikowały 30 września tureckie media.
Była deputowana Parlamentu Europejskiego Dana Rosemary Scallon wraz z organizacją Ireland for Life wezwała irlandzkich wyborców do odrzucenia w jutrzejszym referendum unijnego traktatu lizbońskiego. Stwierdziła, że traktat, przeciw któremu już raz Irlandczycy się wypowiedzieli, stanowi zagrożenie dla suwerenności kraju oraz dla życia dzieci poczętych.
Sąd w Berlinie przyznał muzułmańskiemu uczniowi prawo do modlitw w gimnazjum – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Spór o prawo do południowej modlitwy wybuchł w berlińskim gimnazjum przed ponad rokiem. Jego uczeń, 16-letni Yunus M., postanowił odmówić modlitwę w szkolnej szatni, jedynym miejscu, gdzie nikt mu nie przeszkadzał. Nie spodobało się to dyrektorce, która zakazała mu podobnych praktyk powołując się na zasadę „neutralności państwa wobec religii”.
Metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powołał komisję teologów do wyjaśnienia, czy w kościele św. Antoniego w Sokółce zdarzył się cud. – Na dzień dzisiejszy jest to zjawisko, którego nie potrafimy wyjaśnić – poinformował KAI ks. Andrzej Dębski, rzecznik kurii białostockiej.
Kalifornijscy obrońcy życia wystąpili do prokuratora generalnego z inicjatywą wprowadzenia do stanowej konstytucji poprawki, broniącej życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Rosnące wpływy islamskie w Libanie powodują, że z kraju tego emigruje coraz więcej chrześcijan – stwierdza mieszkający od lat w Bejrucie o. Samir Khalil SI.
Przeciwko dofinansowywaniu przez państwo techniki in vitro jako metody „leczenia” niepłodności opowiedział się wiceprzewodniczący Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych Aleksander Baranow. Pełni on jednocześnie funkcję głównego pediatry Federacji Rosyjskiej. Według niego, stosowanie tej metody jest szkodliwe tak dla „dziecka z probówki”, jak i dla samej matki.