Arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do parlamentarzystów katolickich, aby nie głosowali za metodą in vitro. – Jest ona nie do przyjęcia nie tylko dla katolików, ale jest sprzeczna z prawem naturalnym – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. Abp Gądecki przewodniczył Mszy św. dla kilku tysięcy pielgrzymów w Sanktuarium Maryjnym w Tulcach koło Poznania w 30. rocznicę koronacji figury Matki Bożej.
Oficjalne czasopismo tamtejszego Kościoła katolickiego „Glas Koncila” krytykuje inicjatywę prezydenta Stjepana Mesicia, który chce usunąć krzyże z instytucji publicznych, takich jak szkoły, szpitale czy sądy. Jak wykazały badania opinii publicznej, z decyzją Mesicia nie zgadza się większość chorwackiego społeczeństwa.
Ponad sto osób przeszło w niedzielne południe w Poznaniu w Marszu dla Życia, jaki już po raz siódmy w tym roku zorganizowała w stolicy Wielkopolski młodzież akademicka w obronie życia nienarodzonych dzieci.
Budowanie kościołów jest grzechem – uznała Rada Muzułmanów Egiptu. Miejscowi obrońcy praw człowieka poprosili przywódców islamskich o wyjaśnienie tego stwierdzenia, zawartego w podręczniku dla studentów Uniwersytetu Kairskiego. Zapisano tam, że nie należy czynić niczego, „co prowadzi do grzechu: dawać pieniądze na budowanie kościołów, nocnych klubów, kasyn, chlewów do hodowli świń i na wytwarzanie napojów alkoholowych”.
Zdaniem autorów podręcznika, nie tylko muzułmanie mają zakaz przeznaczania pieniędzy na budowanie świątyń chrześcijańskich, ale także wszyscy pozostali obywatele kraju, łącznie z chrześcijanami, gdyż „w kościołach nie czci się jednego tylko Najwyższego”.
Przewodnicząca Światowego Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA) Thoraya Ahmed Obaid domaga się podjęcia dodatkowych wysiłków w celu zwiększenia dostępu do różnych form sztucznych „regulacji poczęć”, w tym także aborcji. Swój apel przedstawiła ona na konferencji dla proaborcyjnych organizacji pozarządowych, która w ubiegłym tygodniu odbywała się w Berlinie.
Pięciu wyznawców Chrystusa zostało zamordowanych w ubiegłym tygodniu w pakistańskiej miejscowości Kweta. Uzbrojeni napastnicy chcieli wymusić haracz za ochronę chrześcijańskiego sklepu. „Masakry chrześcijan nie należy łączyć z zamieszkami wywołanymi przez ekstremistów muzułmańskich w Pendżabie” – stwierdził prefekt apostolski Kwety. W wywiadzie dla dziennika „L’Osservatore Romano” o. Victor Gnanapragasam OMI powiedział, że zbrodni dokonała banda kryminalistów, która terroryzuje okolicę i wymusza pieniądze.
Rząd nie dotrzymał zobowiązań prorodzinnych złożonych Kościołowi. Z blisko dziesięciu punktów zapisanych w specjalnej deklaracji rządowo-kościelnej nie spełnił żadnego, mimo że zobowiązał się do określonych działań w konkretnym terminie – twierdzi Bogumił Łoziński na łamach „Gościa Niedzielnego”. Tymczasem Episkopat Polski ogłosił 25 sierpnia specjalny dokument poświęcony rodzinie, w którym ostro skrytykował wszystkie ugrupowania polityczne za niedotrzymywanie obietnic działań na rzecz rodziny – czytamy w gazecie.
Mimo dwuwiekowej już tradycji naukowej badającej przebogate dokonania kultury średniowiecznej mit o „ciemnym średniowieczu”, przepełnionym fanatyzmem i okrucieństwem, nadal jest rozpowszechniany. Przykładem jest podręcznik do historii dla piątoklasistów – informuje „Nasz Dziennik”.
Wystawa izraelskiej sztuki współczesnej przedstawiająca palestyńskie kobiety kamikadze w formie obrazów Matki Bożej została odwołana tuż przed planowanym otwarciem w galerii w Tel Awiwie.
Sąd Najwyższy w Quebecu odrzucił petycję rodziców, którzy nie chcą posyłać dzieci na kurs relatywizmu „Etyka i kultura religijna”, obowiązkowy w szkołach tej prowincji.