Ustawę zezwalającą na adopcję dzieci przez pary tej samej płci przyjęli w środę urugwajscy parlamentarzyści. Jak poinformowała francuską agencję prasową AFP senator Margarita Percovich, ustawę poparło 17 z 23 senatorów.
Przedstawiciele katolickiej parafii św. Marka oraz dwóch wspólnot protestanckich (baptystycznej wspólnoty First Christian Church i parafii Chrystusa Króla z konserwatywnego odłamu Charyzmatycznego Kościoła Episkopalnego - Liturgical Charismatic Church) pozwali wspólnie władze Phoenix w stanie Arizona za to, że zabraniają im używać kościelnych dzwonów, na podstawie wybiórczej interpretacji przepisów o hałasie.
Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej w Warszawie to pożyteczna instytucja. Odbywa się w niej wiele interesujących spotkań i wystaw. Z tym większym więc zaskoczeniem środowiska niepodległościowe i kombatanckie dowiedziały się, że w programie międzynarodowej konferencji o ludobójstwach XX w., mającej trwać w owym Domu dwa bite dni, nie znalazła się ani jedna prelekcja dotycząca zbrodni dokonanych na Polakach w czasie II wojny światowej – pisze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
O głębokim kryzysie moralnym i społecznym, który przeżywa obecnie Kuba mówił arcybiskup stolicy tego kraju podczas Mszy św. na zakończenie procesji, w której tysiące Kubańczyków przeszły 8 września przez centrum miasta. Narodzenie Matki Bożej obchodzi się tam jako święto patronki wyspy, Maryi z Cobre, której sanktuarium znajduje się w diecezji Santiago de Cuba. Czci się Ją w nim od ponad czterech wieków – podaje Radio Watykańskie. Procesje odbyły się także w innych miastach Kuby.
Wolność religijna i prawo do edukacji musi się wyrażać w możliwości swobodnego wyboru szkoły oraz w nauczaniu religii w szkołach publicznych zgodnie z przekonaniami religijnymi rodziców – przypomina Kongregacja Edukacji Katolickiej w liście do przewodniczących konferencji episkopatów. Porównawcza i bezstronna prezentacja różnych religii jest podyktowana względami ideologicznymi i w praktyce prowadzi uczniów do relatywizmu bądź do obojętności religijnej – czytamy w dokumencie.
Brak ordynacji kobiet na pastorów w polskiej wspólnocie ewangelicko-augsburskiej to przejaw przemocy strukturalnej – uważają teolożki luterańskie.
Przed katowickim sądem okręgowym zeznawał wczoraj ks. Marek Gancarczyk. Była to już trzecia rozprawa w procesie, który redaktorowi naczelnemu „Gościa Niedzielnego” i Archidiecezji Katowickiej (wydawcy tygodnika) wytoczyła Alicja Tysiąc.
W Wielkiej Brytanii wcześniak mający 21 miesięcy i 5 dni po urodzeniu został celowo pozostawiony bez żadnej opieki medycznej, by umarł. Lekarze jednego z brytyjskich szpitali twierdzą, że gdyby postąpili inaczej, złamaliby zalecenia medyczne dotyczące postępowania w przypadku przedwczesnych porodów. Pomimo usilnych błagań Sarhy Capewell, matki dziecka, lekarze nie podjęli żadnych działań, mających ocalić życie nowo narodzonego chłopca. Nawet odmówili jego obejrzenia i przebadania. Argumentowali, że dziecko urodziło się o dwa dni za wcześnie.
O obronę życia ludzkiego i niedopuszczenie w polskim prawie procedury in vitro zaapelował do parlamentarzystów przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny bp Kazimierz Górny. Hierarcha przypomniał, że „poczęcie dziecka metodą in vitro powoduje śmierć jego braci i sióstr w stanie embrionalnym”. Wskazał również na naprotechologię, jako skuteczną metodę leczenia niepłodności.
Tzw. sediarze papiescy, pracownicy Watykanu, zajmujący się w przeszłości noszeniem sedia gestatoria, mieli nadzieję, że powróci do niej Benedykt XVI. Ujawnia to ich nestor, 80-letni dziś Silvano Bellizi, w rozmowie z „L'Osservatore Romano”. Dumny jest z tego, że niemal na własnych barkach nosił Jana XXIII, Pawła VI oraz Jana Pawła I.
... 
514
515
516
517
518
519
520
521
522
...