Prawo zezwalające osobom tej samej płci na zawarcie „małżeństwa” weszło wczoraj w życie w amerykańskim stanie Vermont. Ustawa została przyjęta w kwietniu br. przez parlament stanowy. Nowe prawo zmienia definicję małżeństwa. Przyznaje parom homoseksualnym takie same przywileje jakie posiadały dotąd jedynie małżeństwa – donosi portal LifeSiteNews.com.
Reforma szkolna zagraża katolickim szkołom – ostrzega Radio Watykańskie, informując o reformie systemu szkolnictwa w Indiach. Kościół w Indiach, ciesząc się z reformy, która ma zapewnić dostęp do nauki wszystkim dzieciom między 4. a 16. rokiem życia, wyraża jednocześnie zaniepokojenie z powodu ustanowienia obowiązkowych grup kontroli. Zgodnie z nowym prawem składałyby się one m.in. z lokalnych polityków i byłyby obecne także w prywatnych placówkach, co jak obawiają się przedstawiciele Kościoła, może wpłynąć na sposób ich funkcjonowania.
Watykan zgodził się na usunięcie z amerykańskiego katechizmu stwierdzenia mogącego sugerować, że żydzi nie muszą przyjmować wiary w Jezusa Chrystusa, aby dostąpić zbawienia.
„W ostatnich dniach mamy do czynienia z podjętą przez media i niektóre instytucje w Rosji bezprecedensową próbą podważenia wyników badań naukowych, opartych na rzetelnej podstawie źródłowej. Szczególny niepokój wzbudza fakt, że w kampanii tej biorą udział przedstawiciele instytucji państwowych, na czele ze Służbą Wywiadu Zagranicznego Rosji i członkami prezydenckiej Komisji dla Przeciwdziałania Próbom Fałszowania Historii na Szkodę Interesów Rosji. Forsowanie twierdzeń ewidentnie nieprawdziwych i kłamliwych w imię bieżących interesów politycznych nie służy prawdzie historycznej i dialogowi, nie służy ani Rosji, ani Polsce – krajom i narodom, których relacje historyczne są szczególnie nasycone emocjami” – pisze Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Janusz Kurtyka.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii wprowadza nowe formularze aktów urodzenia, w których znajdują się dwie rubryki „rodzic” (parent) – informuje „Rzeczpospolita”. Nowe akty urodzenia zastąpią stare, w które zawierały jedynie rubryki „matka” i „ojciec”. Uniemożliwiały więc biologicznym matkom wpisywania jako drugiego z rodziców nazwisk lesbijskich partnerek.
Obchodzimy dziś 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. rozpoczęła się kampania wrześniowa, którą od początku do końca Polska rozegrała własnymi siłami. Chyba już nigdy w ciągu następnych 6 lat losy Polski nie znajdowały się tak długo w centrum uwagi światowej opinii publicznej. Rzuciliśmy na tę wojnę wszystko co mieliśmy: pieniądze (wydatki na wojsko stanowiły ogromne obciążenie dla budżetu państwa), wspaniałych ludzi, honor. Wyszliśmy pobici, zniewoleni dyktaturą komunistyczną, z poważnymi stratami ludnościowymi, terytorialnymi i kulturowymi.
Dwóch katolickich hierarchów Austrii skrytykowało udział władz Wiednia w planowanej ceremonii, upamiętniającej 30. rocznicę powstania ośrodka aborcyjnego. Wiedeński metropolita kard. Christoph Schönborn w specjalnym liście do burmistrza Wiednia Michaela Haupla przypomniał, że „odbieranie życia ludzkiego nie jest kwestią błahą” i potępił pomysł urządzenia uroczystości w murach ratusza w związku z rocznicą powstania kliniki aborcyjnej – informuje KAI.
Przyszłość chrześcijan w Iraku „wisi na włosku” – alarmuje chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako. Jego zdaniem odrobina nadziei, jaką mieli na lepszą przyszłość, została zniszczona przez pogorszenie się stanu bezpieczeństwa w kraju.
Katoliczki z wioski Dewtola w Bangladeszu nie mogą chodzić na Msze św. do kościoła ze względu na powtarzające się pogróżki ze strony miejscowych muzułmanów. Od kilku tygodni narasta napięcie między obu wspólnotami religijnymi wokół parafii św. Franciszka Ksawerego w miejscowości Golla w dystrykcie Nawabgondż.
Merostwo Paryża, kierowane przez socjalistę i homoseksualistę Bertranda Delanoë, chce zwiększyć ilość aborcji poprzez „demokratyzację” dostępu do chemicznego sposobu jej przeprowadzania. Od września pięć ośrodków planowania rodziny zaproponuje kobietom bezpłatne pigułki – donosi „Nasz Dziennik”.