Święto dwóch największych Apostołów - Piotra i Pawła Kościół obchodzi 29 czerwca. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że w bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły. Zyskał miano "Apostoła Narodów". Obaj przez swoje męczeństwo są związani z Rzymem.
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła już od połowy III wieku obchodzona jest wspólnie 29 czerwca. Obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w czasie prześladowania za cesarza Nerona. Piotr zginął około 64 r. Tradycja przekazuje, że został ukrzyżowany. Apostoł jednak wyznał, że nie jest godny umrzeć jak Jezus. Dlatego też został przybity do krzyża głową w dół. Paweł, przez jakiś czas więziony w Rzymie, został ścięty mieczem około 67 r.
Dziesięć amerykańskich uniwersytetów określających się mianem katolickich rekomenduje studentom praktyki i staże w organizacjach, których działalność jest sprzeczna z magisterium Kościoła katolickiego, głównie dotyczącego kwestii aborcji i małżeństwa.
Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśli którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru objawień czy zjawisk zachodzących w Medjugorie. Mimo to, przybywający tam wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Zdaniem Watykanu do tamtejszego sanktuarium nie można organizować pielgrzymek oficjalnych, do chwili, kiedy nie zostanie ono uznane za miejsce autentycznych objawień.
W opublikowanym niedawno raporcie na temat stanu praw człowieka na całym świecie Amnesty International położyła szczególny nacisk na potrzebę kontynuowania kampanii na rzecz upowszechnienia dostępu kobiet do aborcji. W tym celu organizacja zamierza prowadzić działania, które doprowadzą do uznania tzw. prawa do aborcji na całym świecie – informuje portal C-FAM.org.
– W Bułgarii Kościół katolicki powoli się odradza – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący tamtejszego episkopatu, bp Christo Projkow. Sytuacja tamtejszego Kościoła to jeden z tematów trwającej w Watykanie sesji Zgromadzenia Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO).
– W Bośni i Hercegowinie nasila się proces islamizacji – stwierdził przed mikrofonami Radia Watykańskiego prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. Franc Rodé. Pochodzący ze Słowenii hierarcha kurialny przebywał w tym bałkańskim kraju w dniach 19-21 czerwca na zaproszenie kard. Vinko Puljicia i bpa. Franjo Komaricy.
Kard. Rodé zwrócił uwagę, że w wyniku działań wojennych w latach 1991-95 w Bośni i Hercegowinie ogromnie zmniejszyła się liczba katolików.
Ustawę, która zobowiązuje personel szkół oraz samych uczniów do informowania o wszelkich formach „znęcania się”, „dokuczania” lub istnieniu „wrogiego środowiska” wobec określonych osób m.in. ze względu na ich „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową” przyjął amerykański stan Karolina Północna. Zakazuje ona także dyskryminacji personelu szkolnego ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. Ustawie ostro przeciwstawili się biskupi Michael Burbidge z Reliegh i Peter Jugis z Charlotte – donosi portal LifeSiteNews.com. Hierarchowie zwrócili uwagę na to, że próbuje się skodyfikować pewne terminy, by ułatwić drogę do legalizacji tzw. małżeństw tej samej płci.
Działacze stowarzyszenia na rzecz etycznego tratowania zwierząt PETA, którzy ostatnio ostro skrytykowali prezydenta Baracka Obamę za zabicie podczas wywiadu muchy, przyznają, że nie mają określonego zdania w sprawie zabijania nienarodzonych dzieci.
W Niemczech mieszka 4,3 mln muzułmanów, czyli więcej niż dotychczas sądzono. Islam jest tam bardziej różnorodny, liczba jego wyznawców jest też większa. Taki jest wynik ankiety, przeprowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec.
„Małymi krokami na drodze dialogu i współpracy” – takim tytułem gazeta „L’Osservatore Romano” z 24 czerwca br. opatrzyła wywiad z bp. Pierrem Nguyên Van Nhonem, przewodniczącym Konferencji Biskupiej Wietnamu. Obecny tam od blisko pięciu wieków Kościół – przypomniano na wstępie wywiadu – naznaczony jest odwagą licznych świadków, którzy cierpieli prześladowania i przemoc. Charakteryzują go żywotność, czynny udział wiernych świeckich w jego misji i liczne powołania.