Dzień odpoczynku został ustanowiony przez Stwórcę już w Starym Testamencie. Pan Bóg powiedział do ludu izraelskiego na pustyni: Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana Boga twego. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął (Wj 20, 9, 11a).
Wiemy, dlaczego Kościół świętuje niedzielę, a nie sobotę i nie będziemy się tutaj nad tym rozwodzić. Zastanówmy się jednak nad samym problemem odpoczynku, czy można odpoczywać dobrze, a kiedy nasz odpoczynek jest niewłaściwy? Aby odpowiedzieć na te pytania, przypomnijmy cele odpoczynku chrześcijańskiego.
Prezydent Litwy Valdas Adamkus odmówił podpisania uchwalonej przez parlament ustawy zabraniającej m.in. promowania w mediach homoseksualizmu i pornografii.
Brytyjska służba zdrowia, pod groźbą postępowania dyscyplinarnego, zabroniła personelowi modlenia się za pacjentów. Może to bowiem „urazić” ateistę lub innowiercę – informuje „Rzeczpospolita” powołując się na dziennik „Daily Telegraph”, który dotarł do nowych wytycznych służby zdrowia dla pracowników (NHS).
„Jeśli prokreacja, wychowanie i wierność nie mają znaczenia w stosunkach dwóch partnerów, a celem jest tylko ich zadowolenie, to nie ma powodów, by czynić różnicę między relacją homoseksualną a zoofilską” – pisze Tomasz P. Terlikowski w dzienniku „Rzeczpospolita”.
Naukowcy ze stanu Nowy Jork, dokonujący eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych, jako pierwsi w USA będą mogli płacić z publicznych pieniędzy dawczyniom komórek jajowych. Zgodę na to wydał nowojorski komitet zarządzający funduszami stanowymi na badania na komórkach macierzystych, Empire State Stem Cell Board. Kobieta-dawczyni będzie mogła otrzymywać nawet do 10 tysięcy dolarów.
Wojujący ateista, prof. Richard Dawkins, pomógł w zorganizowaniu w hrabstwie Somerset, w południowo-zachodniej Anglii, ateistycznego pięciodniowego obozu, podczas którego dzieci w wieku od 8 do 17 lat będą nauczane „racjonalnego sceptycyzmu”. Młodzi uczestnicy tej antyreligijnej imprezy będą m.in. śpiewać piosenkę Johna Lenona „Imagine”. Współorganizatorem obozu jest prof. AC Grayling, filozof i pisarz kwestionujący wiarę w Boga, kult zbiorowy i edukację religijną – informuje brytyjski „The Daily Telegraph”.
– Zapis o prawach mniejszości homoseksualnych powinien się znaleźć w Konstytucji RFN – ogłosił Burmistrz Berlina Klaus Wowereit, podczas sobotniej Parady Równości w stolicy Niemiec. Lewicowy polityk sam przyznaje się do bycia homoseksualistą. „Der Spiegel” widzi w nim nawet kandydata na kanclerza.
Hiszpańska Rada Sądownictwa, organ kolegialny złożony z prawników, który opiniuje projekty ustaw zanim trafią pod obrady parlamentu, potępiła propozycję legislacji wprowadzającą „prawo” do aborcji.
Rada Szkół w kalifornijskim mieście Modesto przyjęła uchwałę, dzięki której nauczyciele mają zwalniać w trakcie godzin lekcyjnych uczniów szkół średnich na „poufne usługi medyczne”. „Poufne usługi medyczne” obejmą m.in. aborcję, testy ciążowe, konsultacje w sprawie antykoncepcji – a rodzice nie będą musieli o niczym wiedzieć.