– Jak tylu intelektualistów francuskich mogło uwiarygadniać ustrój, który zamiast walczyć na idee niszczył ludzi? Ich odpowiedzialność jest ogromna – pisze francuski poseł Christian Vanneste po obejrzeniu filmu „Katyń”. Pokaz filmu odbył się w środę 8 kwietnia we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.
Pomimo obaw święta Wielkanocne w indyjskim stanie Orisa, w którym w zeszłym roku doszło do antychrześcijańskich pogromów, przebiegły spokojnie. Zdaniem miejscowego duchowieństwa wierni w dalszym ciągu obawiają się jednak ataków ze strony hinduskich fundamentalistów – donosi internetowy serwis informacyjny Polskiego Radia.
Nowy katolicki prymas Anglii abp Vincent Nichols skrytykował planowaną zgodę na emisję reklam aborcji w brytyjskiej telewizji. W wywiadzie dla agencji Press Agency metropolita Westminsteru wyraził wątpliwość, czy planowane reklamy „powiedzą całą prawdę o skutkach aborcji w życiu kobiety”.
Do „świętej wojny” przeciw Kościołowi katolickiemu w Meksyku wezwał swych zwolenników lider kultu „Świętej Śmierci” David Romo Guillén. Ten znany w całym kraju przemytnik narkotyków i gangster wystosował swój apel po tym, jak wojsko rządowe zniszczyło szereg świątyń tego kultu, uważając je za miejsca spotkań przestępców.
Polacy spowiadają się coraz częściej – twierdzi ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Jak podkreśla, w połączeniu z obserwowalnym na przestrzeni ostatnich lat wzrostem liczby osób przystępujących do Komunii św., można wnioskować, że praktykujący katolicy wyznają wiarę w sposób coraz bardziej pogłębiony.
– W Stanach Zjednoczonych dochodzi do ataków na chrześcijaństwo w obrębie uczelni katolickich – stwierdził prezes Stowarzyszenia Kardynała Newmana, Patrick J. Reilly. Organizacja ta, dążąca do umocnienia tożsamości katolickiej na wyższych uczelniach katolickich w USA jest oburzona rozpoczynającym się dziś na Uniwersytecie Notre Dame cyklem spotkań promujących zachowania homoseksualne.
Około 150 tys. dorosłych wstąpi w tym roku w Stanach Zjednoczonych do Kościoła katolickiego. Większość z nich uczyniła to podczas liturgii Wigilii Paschalnej w nocy z 11 na 12 kwietnia.
Wilma Rousseff wskazana przez prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lulę Da Silva jako jego kandydatka w wyborach prezydenckich w 2010 roku opowiedziała się za legalizacją aborcji. W wywiadzie dla kobiecego pisma „Marie Clarin”, Rousseff pełniąca obecnie stanowisko szefa gabinetu prezydenta zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, doprowadzi do liberalizacji prawa w tym zakresie.
Wiceprzewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego skrytykował brak wsparcia dla dystrybucji we Francji filmu "Katyń". Marc Le Fur z centroprawicowej partii UMP był współorganizatorem specjalnej projekcji polskiego filmu dla członków francuskiego parlamentu.
Ponad 30 tys. osób podpisało się już pod „Deklaracją Solidarności z Ojcem Świętym” Benedyktem XVI, w tym aż 9.828 z Polski. Największą ilość podpisów zebrano na stronie austriackiej, która zainicjowała akcję – ponad 20 tys. głosów, w tym 1.301 z Polski. Są to dane z 8 kwietnia, a ciągle zgłaszają się kolejne osoby. Do Deklaracji zostały dołączone kolejne języki: czeski, angielski, łotewski, rumuński, rosyjski i ukraiński. Podpisy pod deklaracją można składać do 20 maja br.