Arcybiskup Guayaquil – Antonio Arregui Yarza odprawił w miejscowej katedrze Mszę św. wynagradzającą za akty świętokradztwa i bluźnierstwa, jakich grupa zwolenników aborcji dopuściła się ostatnio w tym mieście. Jej członkowie, związani z obecnym rządem, wyrazili w ten sposób swe niezadowolenie z postawy episkopatu ekwadorskiego wobec projektu nowej konstytucji kraju, który – według biskupów – jest antyrodzinny, nie uznaje prawa do życia od chwili poczęcia i umożliwia legalizację aborcji.
Od kilku miesięcy w niemieckich mediach trwa nieustanna kampania mająca zachęcić społeczeństwo do poparcia legalizacji aktywnej eutanazji. Jednocześnie w księgarniach internetowych dostępna jest wydana w Holandii i przetłumaczona na język niemiecki książka zatytułowana "Droga do humanitarnego samobójstwa" – „podręcznik” dla osób chcących dokonać na sobie eutanazji, autorstwa anestezjologa Pietera Admirala oraz psychiatry Boudewijna Chabota.
Związane z episkopatem Hiszpanii radio COPE przegrało batalię prawną ze zwolnioną po 20 latach pracy dziennikarką. Isabel Quintairos straciła stanowisko w lipcu 2007 roku, gdy – zgodnie z „prawem”, które zezwala na „małżeństwa” osób tej samej płci – „poślubiła” inną kobietę.
Głos oddany na polityka, który wspiera aborcję i legalizację związków tej samej płci, jest de facto opowiedzeniem się za złem - podkreśla konferencja biskupów katolickich amerykańskiego stanu Kansas w specjalnie wydanym poradniku dla wyborców – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
– Widzimy, że jest coraz mniej katolików, a przybywa chrześcijan ewangelikalnych, zielonoświątkowców i członków rodzimych wspólnot religijnych. W niedzielnych Mszach nie uczestniczy nawet 10 proc. katolików. Jeśli tak dalej pójdzie, wkrótce staniemy się sektą – powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Krajów Afryki Południowej na sesji plenarnej episkopatu w Mariannhill (RPA).
William Szekspir był ukrytym katolikiem – przekonuje w swej najnowszej książce amerykański uczony Joseph Pearce. Profesor literatury Uniwersytetu Ave Maria na Florydzie w pracy "Walka o Szekspira" tropi szczegóły biografii angielskiego pisarza, by dojść do wniosku, że autor "Hamleta" był katolikiem, który ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na karierę, ukrywał swoją wiarę w tajemnicy.
Czeski episkopat zajął stanowisko w sprawie wojny na Kaukazie. „Gruzja jest suwerennym państwem i słuszne są jej starania o zachowanie integralności swego terytorium” – napisał w wydanym 12 sierpnia oświadczeniu przewodniczący Komisji „Iustitia et Pax” czeskiego episkopatu, bp Václav Malý.
W obawie przed gwałtownymi reakcjami świata islamskiego wydawnictwo Random House wchodzące w skład koncernu Bertelsmanna postanowiło, że nie opublikuje powieści o Aiszy, małoletniej żonie proroka Mahometa.
Chrześcijanie w Nepalu coraz bardziej boją się przemocy i zamachów terrorystycznych bojówek hinduskich. Najbardziej zagrożone są placówki katolickie w kraju. Szczególny niepokój budzi bezpieczeństwo i przyszłość ponad 18 tysięcy dzieci i młodzieży, głównie chrześcijańskiej, w katolickich szkołach i ośrodkach pomocy.
Benedykt XVI wyraził głębokie zaniepokojenie coraz bardziej dramatycznym rozwojem wydarzeń w Gruzji. Walki wszczęte w Osetii Południowej spowodowały wiele niewinnych ofiar. Znaczną liczbę ludzi zmusiły do opuszczenia swych domostw.