„Zaporą mającą wyłączyć chrześcijaństwo ze społeczeństwa” nazwał emerytowany arcybiskup Pampeluny antyreligijny dekalog opublikowany przez lewicową gazetę „Publico”. Abp Fernando Sebastián Aguilar wskazał, że katolicy mają prawo żyć swoją wiarą bez jakichkolwiek ograniczeń. Autorom „przykazań” zarzucił natomiast, że próbują „karać za to, że się jest katolikiem” i że u podstaw ich myślenia leży totalitarna wizja państwa.
Rząd kanadyjskiej prowincji Québec nie zgodził się na usunięcie krzyża z budynku parlamentu. Jean Charest, premier prowincji z ramienia Liberalnej Partii Québecu, powiedział, że 350 lat historii tego regionu, ucieleśnione w krucyfiksie wiszącym nad fotelem przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, nie może zostać wymazane.
Niemiecki Kościół prosi o pomoc polskich księży-egzorcystów. W Niemczech od wielu lat nie ma komu pełnić tej posługi, a potrzebujących są setki – informuje tvn24 powołując się na brytyjski „The Times”.
Papież Benedykt XVI zamierza ograniczyć praktyki organizowania wielkich uroczystości eucharystycznych koncelebrowanych przez setki księży – podaje portal CWNews.com za włoską gazetą „Panorama”.
Pod hasłem “Rodzina przyszłością Europy”, cztery tysiące osób przeszło w niedzielę przez centrum Warszawy w trzecim już dorocznym Marszu dla Życia i Rodziny. Rodziny z dziećmi i młodzi ludzie demonstrowali przywiązanie do wartości rodziny oraz szacunek do prawa każdej osoby do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Zdecydowany protest ordynariusza diecezji Bolzano-Bressanone na północy Włoch wywołała jedna z prac wystawionych w tamtejszym muzeum, przedstawiająca ukrzyżowaną żabę. „Istnieje prawo do szacunku dla uczuć religijnych innych osób” - oświadczył po obejrzeniu eksponatu biskup Wilhelm Egger.
– Nasza decyzja pójścia za Jezusem nie zacieśnia się do prywatnej, osobistej sfery naszego życia, ale posiada również głęboki wymiar społeczny – mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas procesji Bożego Ciała, która przeszła przez Rynek Główny w Krakowie. Metropolita podkreślał, że potrzebni są ludzie, którzy będą wnosili wartości chrześcijańskie w życie społeczne. Zaapelował też, by ulice Krakowa były "wolne od parad i innych marszów obrażających elementarne poczucie przyzwoitości".
– Pilnie potrzeba nam wielkiej idei i mocnej głębokiej wiary – mówił abp Józef Michalik na zakończenie procesji Bożego Ciała w Przemyślu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu zwrócił uwagę, że jeśli odsunie się Boga, etykę i moralność, to pozostanie jedynie egoizm, który dusi człowieka. Dodał, że to nie wielkie finanse czy ropa naftowa będą budować przyszłość świata – ale sumienie człowieka.
– Klęknięcie przed Eucharystią jest wyznaniem wolności. Kto pochyla się przed Jezusem, ten nie może i nie musi padać przed żadną ziemską władzą, jakkolwiek byłaby ona silna – stwierdził Ojciec Święty Benedykt XVI podczas uroczystości Bożego Ciała w Rzymie. Jak podkreśla portal Sanctus.pl, kolejnym wielkim krokiem w kierunku powrotu Sacrum w Kościele było zastosowanie tych słów w praktyce. W tę wielką Uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, po raz pierwszy od wielu lat, Komunia Święta była przyjmowana z rąk Papieża w pozycji klęczącej.
– W wielu parafiach ponad połowa chorych umiera bez spowiedzi i Komunii Św. – ubolewał biskup legnicki Stefan Cichy podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała w Legnicy. Hierarcha zaznaczył, że na terenie diecezji 30 proc. katolików przychodzi na niedzielne Msze św., nie wszyscy jednak przystępują do Komunii Św.