Rzecznik praw obywatelskich złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek, w którym domaga się uznania za niekonstytucyjne przepisów prawa, które umożliwiły sędziom w latach 80. stosowanie dekretu o stanie wojennym – donosi „Nasz Dziennik”.
Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone rozpoczęła 6 maja święto Gwardii Szwajcarskiej. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie Klemensa VII w czasie tzw. Sacco di Roma, 6 maja 1527 r. oraz odbyło się zaprzysiężenie 33 nowych rekrutów.
W niedzielnym referendum mieszkańcy Santa Cruz - najbogatszego departamentu Boliwii - opowiedzieli się za większą autonomią polityczną i gospodarczą. Powyborcze sondaże wskazują na 85-procentowe poparcie dla niezależności tego wschodniego departamentu od lewicowych rządów indiańskiego prezydenta Boliwii Evo Moralesa – donosi „Rzeczpospolita”.
Blokady dróg, zakaz poruszania się po autostradach, zakaz przyjmowania do hoteli i restauracji - to tylko część utrudnień, jakie władze chińskie zgotowały pielgrzymom tradycyjnie udającym się w miesiącu maju do narodowego sanktuarium Maryjnego w Sheshan. Wojnę pielgrzymom wydał rząd oraz Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh).
Arcybiskup Manili kard. Gaudencio Borbon Rosales sprzeciwił się uczestnictwu homoseksualistów w tradycyjnych procesjach religijnych zwanych "Santacruzan". Odbywające się tam w maju barwne procesje z kwiatami ku czci Maryi Dziewicy organizują wierni niemal wszystkich filipińskich parafii.
W sobotę 3 maja o godz. 19.43 powtórzył się w Neapolu tzw. cud św. Januarego, to znaczy rozpuściła się grudka krwi patrona miasta przechowywana w specjalnym relikwiarzu. Poinformował o tym arcybiskup miasta, kard. Crescenzio Sepe w osiemnastej minucie intensywnej modlitwy w bazylice św. Klary, dokąd procesjonalnie przeniesiono relikwie z neapolitańskiej katedry.
Stolica Apostolska zakazała parafiom katolickim udostępniania ksiąg metrykalnych Mormońskiemu Towarzystwu Genealogicznemu z Salt Lake City. List w tej sprawie wydała 5 kwietnia Kongregacja do spraw Duchowieństwa – informuje Radio Watykańskie.
Salvador Allende, lewicowy prezydent Chile, był współpracownikiem KGB. W dokumentach wywiadu pojawia się jako kontakt poufny o pseudonimie Lider – donosi serwis rp.pl za tygodnikiem „Wprost”.
Kościół uznał oficjalnie objawienia maryjne z przełomu XVII i XVIII w. w Laus w południowo-wschodniej Francji. 4 maja w tamtejszym sanktuarium biskup diecezji Gap i Embrun – Jean-Michel di Falco Léandri, w obecności ponad 20 kardynałów i biskupów, odczytał swój dekret, w którym ogłosił nadprzyrodzony charakter ukazywania się Matki Bożej mieszkance tych stron Benoîte Rencurel. Jest to pierwsze tego rodzaju orzeczenie kościelne we Francji od czasu uznania objawień w Lourdes 146 lat temu.
Ken Livingstone, dotychczasowy lewicowy burmistrz Londynu przegrał walkę o władzę w brytyjskiej stolicy z konserwatystą Borisem Johnsonem. Według komentatorów jego porażka to gwóźdź do trumny dla całego rządu Gordona Browna – donosi „Rzeczpospolita”. Przeprowadzone w czwartek, 1 maja wybory samorządowe miały być pierwszym poważnym testem dla premiera, odkąd rok temu przejął władzę po Tonym Blairze.
... 
723
724
725
726
727
728
729
730
731
...