Magdi Allam, włoski dziennikarz egipskiego pochodzenia, który w Wigilię Paschalną 22 marca przyjął chrzest z rąk Benedykta XVI, wyjaśnił tę decyzję na pierwszej stronie „Corriere della Sera”, którego jest zastępcą redaktora naczelnego - informuje KAI. „Wczoraj wieczorem nawróciłem się na religię chrześcijańską i katolicką, wyrzekając się mojej poprzedniej wiary islamskiej” – pisze m.in. nowy wyznawca Chrystusa, który na bierzmowaniu przyjął imię Cristiano (chrześcijanin).
Do odpowiadania na ataki i krytykę ze strony mediów świętością życia, gorliwością w pracy duszpasterskiej i szacunkiem do każdego człowieka wezwał kapłanów zgromadzonych na Mszy Krzyżma w katedrze wrocławskiej abp Marian Gołębiewski – informuje KAI. Zachęcając do modlitwy za odchodzących z kapłaństwa stwierdził, że nie można zgodzić się z tymi, którzy winę za ich odejście przypisują Kościołowi i hierarchii.
W Australii przeprowadzono rozległe badania nt. zachowań seksualnych. Pokazały one na przykład, że młodsze pokolenie Australijek znacznie rzadziej, aniżeli poprzednia generacja kobiet decyduje się na aborcję – informuje portal LifeSiteNews.com.
Francja przyjmie około 500 chrześcijańskich uchodźców z Iraku - zapowiedział francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner. Podkreślił, że chrześcijańska społeczność chaldejska Iraku jest "bardziej zagrożona niż inne", dlatego też Paryż zdecydował się na taki rodzaj pomocy – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
„Jeśli słyszysz dzisiaj Jego głos” – pod tym hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi Dzień Seminarium. Tradycyjnie przypada on w uroczystość św. Józefa. W ostatnią niedzielę seminarzyści odwiedzali parafie w całym kraju i opowiadali o swym powołaniu. W porównaniu do ubiegłego roku zauważa się niewielki spadek powołań.
”W Wielki Czwartek powinniśmy w Wieczerniku spotkać się z naszym Mistrzem i odważnie spojrzeć na ostatni odcinek Jego kapłańskiej drogi na ziemi, wiodącej na Kalwarię. To była Jego droga. To jest również nasza droga. Innej nie ma” – napisali polscy księża biskupi do kapłanów w liście na Wielki Czwartek. „Kusząca, szeroka droga prowadzi na zatracenie. Jezus wiedział, że niewielu zdecyduje się, aby iść za Nim do końca” – podkreślili hierarchowie.
Rozpoczynające się dziś Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.
Kościół proponuje adopcję „niechcianych” dzieci jako alternatywę aborcji. Przypomniał o tym sekretarz generalny konferencji włoskich biskupów, prezentując 18 marca komunikat z obrad stałej rady episkopatu – informuje Radio Watykańskie. Bp Giuseppe Betori nawiązał do wyborów, które odbędą się we Włoszech w dniach 13-14 kwietnia.
”Nie ma dnia, by media laickie nie smagały Kościoła. Pojawia się wielu warsztatowych mistrzów, którzy z lubością zadają ciosy, patrząc, jak Kościół na nie reaguje. Czynią to w imię wolności, tolerancji i ochrony zagrożonych rzekomo dóbr osobistych” – pisze na łamach „Naszego Dziennika” ks. abp Edward Ozorowski. Hierarcha zwraca uwagę, że „niektórzy z atakujących opuścili szeregi Kościoła, a niektórzy jeszcze z bólem do niego się przyznają”. „Są to nauczyciele, którzy wiedzą wszystko najlepiej i starają się pouczać, w co należy wierzyć, a co już wreszcie porzucić. Krytyka dotyczy głównie: ludzi Kościoła, moralności chrześcijańskiej i instytucji kościelnych” – zaznacza arcybiskup.
W ubiegłym tygodniu w Centrum Badań i Leczenia Raka w West County odbyła się ceremonia wniesienia relikwii św. Joanny Beretty Molli. Uroczystość, której przewodniczył arcybiskup Raymond L. Burke zwiastuje rozpoczęcie zakrojonych na wielką skalę działań na rzecz krzewienia w Stanach Zjednoczonych kultu świętej, także w środowiskach medycznych.