Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał 24 marca decyzję sądu niższej instancji, pozwalającą kobietom przebywającym w więzieniu dokonywać bez przeszkód aborcji poza terenem zakładu karnego – donosi telewizja "CNN". Orzeczenie ma związek z apelacją władz hrabstwa Maricopa, w stanie Arizona, w sprawie "Arpaio kontra Doe". Władze lokalne odwoływały się od niekorzystnego dla siebie wyroku sądu stanowego.
Rząd Wielkiej Brytanii rozważa propozycję zniesienia istniejącej od ponad 300 lat Ustawy o dziedziczeniu (Act of Settlement), która ogranicza dostęp do tronu królewskiego osobom wyznania katolickiego. Poinformował o tym dziennik "Scotsman", powołując się na wypowiedź Jacka Strawa, ministra sprawiedliwości w gabinecie Gordona Browna. 25 marca przedstawił on swój szkic do projektu ustawy reformy konstytucyjnej (Constitutional Reform Bill).
W tej chwili bycie człowiekiem wierzącym, w niektórych przynajmniej środowiskach, zaczyna wiązać się po prostu z bohaterstwem – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Marek Starowieyski, znawca literatury starochrześcijańskiej i patrolog. Według niego „laicyzm obecny, rozwijający się szczególnie od XIX wieku, przybiera dziś formy patologicznego fanatyzmu, często wręcz groteskowego zacietrzewienia i skrajnej nietolerancji”. Ks. prof. Starowieyski zwraca uwagę na upadek kultury chrześcijańskiej w Polsce, widoczny także w dziedzinie literatury.
– Czyny współczesnych pogan, zabijających dzieci nienarodzone i starców ciemiężących małe narody, uświęcających związki lesbijek i gejów, nie są w stanie zniszczyć tej Nocy, jest ona bowiem szansą doświadczenia Bożego miłosierdzia – mówił bp Kazimierz Ryczan podczas liturgii Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej w Kielcach.
Chiński minister ds. wyznań zarzucił Watykanowi dwulicowość. Stwierdził, że próba nawiązania relacji dyplomatycznych z Pekinem to nic innego, jak chęć przejęcia pełnej kontroli nad Kościołem katolickim w Chińskiej Republice Ludowej. Ye Xiaowen mówił o tym w wywiadzie dla tygodnika Nan Fag.
Islamscy ulemowie zdecydowanie sprzeciwili się idei budowy kościoła w Arabii Saudyjskiej. Jeden z parlamentarzystów nazwał ten pomysł wręcz absurdalnym i nie do przyjęcia – informuje KAI.
Powołana m.in. w celu ochrony praw człowieka Rada Europy opracowuje dla rządów 47 należących do niej państw zalecenie zalegalizowania i finansowania z państwowych pieniędzy zabójstw dzieci poczętych. Do wprowadzenia norm prawnych umożliwiających dokonywanie aborcji wzywa przede wszystkim Polskę, Maltę, Irlandię i Andorę. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy będzie głosowało nad projektem tej ustawy 16 kwietnia.
Wezwanie do troski o przyszłość ludzkiego życia to główny temat wielkanocnego przesłania zwierzchnika Kościoła katolickiego w Szkocji. Homilia, którą kard. Keith O’Brien wygłosił 23 marca w katedrze w Edynburgu, zawiera także słowa krytyki wobec dyskutowanego przez brytyjski parlament projektu ustawy o embriologii.
Akcja protestacyjna przeciwników wojny w Iraku zakłóciła przebieg Mszy św. w Niedzielę Wielkanocną w katedrze Wszystkich Świętych w Chicago. Sześcioro przeciwników konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie wtargnęło nagle do świątyni podczas homilii kard. Francisa George’a, metropolity Chicago – informuje KAI. Wielu parafian nie kryło oburzania z powodu tego zdarzenia.
Prokuratura w Rzymie wszczęła śledztwo w sprawie pogróżek wobec Benedykta XVI zawartych w opublikowanym 19 marca w internecie przesłaniu Osamy bin Ladena. Szef Al-Kaidy wysunął absurdalne oskarżenie, jakoby papież odegrał „istotną rolę” w publikacji karykatur Mahometa przez duńskie gazety w połowie lutego.
... 
740
741
742
743
744
745
746
747
748
...